اخبار

کاوشگر بهرام ناسا خورشید گرفتگی توسط فوبوس بر روی بهرام را رصد نمود

 مجموعه ای از سه تصویر بالا رصدهایی با فاصله سه ثانیه از هم را نشان می دهد که در آن قمر بزرگتر بهرام(بهرام دو قمر دارد)،فوبوس، مستقیماً از مقابل خورشید آن طور که توسط کاوشگر کنجکاوی بهرام ناسا دیده می شود عبور می نماید. کنجکاوی این خورشید گرفتگی حلقوی را با استفاده از دوربین فوتو-لنز جفت دوربین دکل کاوشگر (دوربین سمت راست دکل) در 17 آگوست 2013 در 369امین روز بهرامی یا سُل از کار کنجکاوی بر روی بهرام تصویر برداری نمود.

این تصویر واضح ترین تصویری است که تا به حال از یک خورشیدگرفتگی بر روی بهرام گرفته شده است. فوبوس آنطور که از سطح بهرام دیده می شود به طور کامل خورشید را نمی پوشاند بنابراین خورشید گرفتگی به صورت حلقوی می باشد. این تصویر در آدرس زیر در دسترس می باشد:

http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/multimedia/pia17356.html   

این تصویرها نخستین فریم های با وضوح کامل می باشند که از 17آگوست 2013 به زمین رسیده اند. این سری ممکن است بعداً یک فیلم از خورشید گرفتگی را فراهم نمایند. کنجکاوی در طول آن روز برای ضبط تصویرهای گرفته شده از آسمان ثابت ماند.

این رویداد نزدیک ظهر در محل کنجکاوی رخ داد که در آن فوبوس در نزدیکترین نقطه به کاوشگر قرار گرفت که این باعث شد فوبوس در برابر خورشید ازبقیه زمانها در طول روز بزرگتر به نظر آید.

این نزدیکترین حالت به یک خورشید گرفتگی کامل است که شما میتوانید از بهرام رصد نمایید.

رصدهای قمرهای بهرام، فوبوس و دیموس، توسط کنجکاوی و توسطکاوشگر قدیمی تر و فعال بهرام (فرصت) در حال کمک به محقق ها می باشند تا آگاهی دقیقتری از مدارهای قمرها بدست آورند. در طول رصد 17 آگوست مکان فوبوس که در حال عبور از مقابل خورشید بود دو یا سه کیلومتر به مرکز خورشید از آنچه محققها پیشبینی نموده بودند نزدیکتر بود.

این تصویر به مراتب تصویری با جزیات بیشتر از هر تصویر دیگراز گذر قمر بهرام که تا به حال گرفته شده  می باشد و آن به ویژه به دلیل اینکه از یک خورشید گرفتگی حلقوی می باشد مفید است. آن حتی از آنچه که پیشبینی می شد به مرکزخورشید نزدیکتر بود.

برای اطلاعات بیشتر به آدرسهای زیر مراجعه نمایید:

http://www.nasa.gov/msl

و

http://mars.jpl.nasa.gov/msl/ 


برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.