مطالب علمی

هستۀ مادۀ تاریک تعریف ها را به چالش می کشد

ستاره شناسان با استفاده از داده های تلسکوپ هابل ناسا آنچه که به نظر انبوهی از مادۀ تاریک به جا مانده از یک برخورد بین خوشه های پرجرم از کهکشانها می باشد را رصد کرده اند. نتایج می توانند، نظریه هایی که در مورد مادۀ تاریکی که پیش بینی می کند کهکشانها حتی در طول ضربۀ یک برخورد باید همبستۀ عنصر نامرئی باشند را به چالش می کشد.

آبل 520  یک ترکیب کنندۀ غول پیکر خوشه های کهکشانی می باشدکه4/ 2 میلیارد سال نوری از ما فاصله دارد. مادۀ تاریک مرئی نیست ، هرچند که حضور وتوزیع آن به طور غیرمستقیم ازروی اثرهای آن کشف شده است . مادۀ تاریک می تواند مانند عدسی عمل کند، نوری راکه از کهکشانها وخوشه های پشت آن می آید شکسته وتغییر شکل می دهد ستاره شناسان می تواننداز این اثر که تحدب گرانشی نامیده می شود استفاده کنند تا وجود مادۀ تاریک در خوشه های کهکشانی پرجرم را پیشگویی کنند.

این روش نشان می دهد که مادۀ تاریک موجود در آبل 520 در یک هستۀ تاریک جمع شده بودکه این نوع هسته حاوی تعداد خیلی کمتری کهکشان از آنچه که اگر مادۀ تاریک و کهکشانها با هم همبسته بودند انتظارمی رفت ، می باشد. بیشتر کهکشانها ظاهرأ به مکانهای  خیلی دور از محل برخورد حرکت کرده اند.


برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.