مطالب علمی

هابل به سرزمین عجایب نگاهی می اندازد

این ورطه وسیع از فضا، تصویری است که تلسکوپ فضایی هابل از کهکشان SDSS J225506.80+005839.9 گرفته است. بر خلاف تعداد وسیعی از سایر کهکشان های عجیب و سحابی های محسور کننده که ای که هابل به ما نشان می دهد، این کهکشان دارای یک نام کوتاه و رایج نیست، بلکه تحت همین نام طولانی که طی پیمایش دیجیتال آسمان (Digital Sky Survey) از آن یاد می شود که در واقع این نام، نشان دهنده مختصات این کهکشان در آسمان است. این کهکشان و سایر کهکشان های اطرافش را می توانید در سمت راست و نزدیک به مرکز تصویر در صورت فلکی حوت مشاهده کنید.
این کهکشان، یک کهکشان بوجود آمده پس از انفجار ستارگان است که می توان آن را نتیجه ادغام چند کهکشان طی چند میلیارد سال اخیر باشد. این تلفیق باعث رانده شدن گاز به سوی مرکز کهکشان شده و در نتیجه، تعداد زیادی ستاره متولد شده است، که می توان درخشان ترین آنها را در میان گازهای باقی مانده مرکز کهکشان رویت کرد. پوسته قابل رویت و دنباله های اطراف کهکشان نیز از نتایج این ادغام بوده اند.
این کهکشان در فرای کهکشان راه شیری و در فاصله 500 میلیون سال نوری قرار دارد، و دیدن آن بدون کمک تلسکوپ هابل غیرممکن است. و درست مانند هزاران کهکشان کم نور و دوردست دیگر، این کهکشان نیز تنها طی سالیان اخیر کشف و رده بندی شده است. در حین تلاش ما برای تکمیل نمودن تصویر بشریت از آسمان شگفت آور شب، هنوز میلیون ها کهکشان دیگر در انتظار کشف شدن هستند.
  

نظرات کاربران

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.