مطالب علمی

تلسکوپ معروف آره سیبودر پور توریکو فروریخت

این تلسکوپ بزرگ رادیویی در پورتریکو بعد از دهه ها کشفهای ستاره شناسی فروریخت. بنیاد ملی دانش ایالات متحده گفت که ابزار 900 تُنی این تلسکوپ بر روی بشقاب بازتاب دهنده آن، 137 متر پایین تر افتاد. این اتفاق چند هفته بعد از این افتاد که مقامهای رسمی گفته بودند به دلایل ایمنی و صدمه های وارد شده به سامانه مهار کننده باید آن را از هم جداسازی نمود.
این تلسکوپ که از بزرگترینها در جهان بود منبع علمیِ کلیدی برای ستاره شناسهای رادیویی طی 57 سال گذشته بود. در این سقوط به کسی آسیبی نرسید.این تلسکوپ رادیویی دارای بشقابی به قطر تقریباً 304 متر با ابزاری در حدود 137 متر در بالایِ آن بود. این ابزار توسط سه کابلِ متصل به آن آویزان شده بود.مرکز آموزش رصدخانه به دلیل برخورد کابل متحمل صدمه شدید شد. دو عدد از کابلها از آگوست گذشته دچار پارگی شده بودند و به ساختار تلسکوپ صدمه زده بودند که این مساله باعث شد مقامهای رسمی رصدخانه را تعطیل کنند.
بررسی ای در ماهگذشته مشخص نمود که تلسکوپ در خطر فاجعه فروپاشی است و گفت این ساختار بزرگ بدون به خطر انداختن جان کارگرها قابل تعمیر نیست. مقامها گفتند این ساختار تلسکوپ باید از هم جداسازی شود.
تلسکوب آره سیبو در اوایل دهه 1960به منظور بررسی قسمت یونیزه بالای جو زمین، یونیسفر، ساخته شد. اما خیلی زود به عنوان یک تلسکوپ رادیویی همه منظوره مورد استفاده قرار گرفت.ستاره شناسی رادیویی زمینه ای از دانش است که در آن اجرام کیهانی در فرکانسهای رادیویی مورد بررسی قرار می گیرند. تعدادی از پدیده های کیهانی مانند تپ اخترها- ستاره های چرخان و مغناطیسی- در طیف طول موجهای رادیویی گسیل امواج نشان می دهند.این رصدخانه نخستین مدرک محکم برای نوعی جرم به نام ستاره نوترونی را فراهم نمود. همچنین آن برای شناسایی نخستین نمونه از تپ اختر دوگانه استفاده شد که برای کشف کننده های آن جایزه نوبل در فیزیک را به ارمغان آورد.
این تلسکوپ بود که به پیدا نمودن نخستین فراسیاره قطعی در سال 1992 کمک نمود. آن همچنین برای گوش دادن به سیگنالهای حیات هوشمند فرازمینی در کیهان و دنبال کردن سیارکهای نزدیک زمین مورد اسفاده قرار گرفت.

 


  • تلسکوپ معروف آره سیبودر پور توریکو فروریخت
  • تلسکوپ معروف آره سیبودر پور توریکو فروریخت


 

نظرات کاربران

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.