مطالب علمی

مقارنه ماه و مریخ

چهارشنبه شب 28 شهریورماه، ساعت 21:00  مقارنه ماه و مریخ را خواهیم داشت.
این مقارنه ی در قسمت جنوب آسمان تهران قابل مشاهده است.
نزدیکترین فاصله زاویه ای بین این دو جرم قابل مشاهده ، تقریباً 6درجه می باشد.
ماه (قمر زمین) در این زمان در صورت فلکی قوس، در حالت افزاینده(افزایش هلال ماه) و قدر ظاهری آن 31/12- می باشد و سیاره مریخ در صورت فلکی جدی با قدر 60/1- قراردارد.
قطرِ ماه حدودِ ۳۵۰۰ کیلومتر است. جوّ ندارد، قطر ماه یک‌چهارمِ  زمین است و چگالی ماه چهار پنجم چگالی زمین است. گرانش جاذبه ماه باعث به‌وجود آمدن جزر و مد آب‌های زمین می‌شود، ماه هم‌چنین باعث باثبات ماندن محور گردش زمین به دور خود می‌شود که درصورت عدم وجود ماه، انحراف محوریِ زمین مرتباً تغییر می‌کرد و این امر باعث آشفته شدن آب‌وهوا و فصل‌ها در زمین می‌شد.
سیاره مریخ چهارمین سیاره منظورمه شمسی است که در مداری طولانی‌تر و با سرعتی کمتر از زمین به دور خورشید می‌چرخد. گردش این سیاره به دور خورشید  ۶۸۷ شبانه‌روز زمین به طول  می‌کشد و طول شب و روز نیز از زمین کمی طولانی‌تر است. نزدیک به یک‌دوم قطر زمین و برابر ۶٬۷۹۰ کیلومتر است. 
نوری که از خورشید به مریخ می‌رسد نصف نوری است که زمین دریافت می‌کند، اما روز مریخی چهل دقیقه طولانی‌تر از روز زمینی است؛ بنابراین شرایط از نظر نور تقریباً مثل زمستان زمین است و به این خاطر امکان رشد گیاهان در شرایط گلخانه‌ای در مریخ وجود دارد. از آن‌جا که محور سیاره بهرام همانند زمین ۲۴ درجه کج است، در این سیاره نیز فصل‌های سال وجود دارند. اما هر سال بهرامی کمابیش دو برابر سال زمینی یعنی ۶۷۸ روز به درازا می‌کشد. جو این سیاره سرخ‌فام است و در آسمان شب از زمین نیز سرخی آن دیده می‌شود. دو قمر  به نام‌های فوبوس و دِیموس دارد که ریختی نابسامان دارند. این دو ماه شاید شهاب‌سنگ‌هایی هستند که در مدار بهرام به دام افتاده‌اند. و بزرگترین قمر آن فوبوس است که گردش آن به دور سیاره مادر نزدیک به ۷ ساعت و ۳۹ دقیقه و۲۷ ثانیه‌است. زمان گردش مداری دیموس نیز ۱روز و ۶ ساعت و ۲۱ دقیقه و ۱۶ ثانیه‌است. 
علاقمندان می توانند این مقارنه زیبا را ساعت 21:00 در قسمت جنوب آسمان تهران مشاهده کنند.


برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.