مطالب علمی

مقارنه ی سماک اعزل و ناهید

چهارشنبه 7ام شهریور ماه مقارنه ستاره سماک اعزل و سیاره زهره را لحظاتی بعد از غروب خورشید خواهیم داشت.
می توانید این مقارنه ی زیبا را در غرب و جنوب غرب آسمان تهران مشاهده کنید.
نزدیکترین فاصله زاویه ای بین این دو جرم قابل مشاهده ، تقریباً 3درجه می باشد.
سماک اعزل درخشان ترین ستاره در صورت فلکی سنبله یا دوشیزه و شانزدهمین ستاره پرنور آسمان شب است که به راحتی قابل می‌باشد. به دلیل این که در فصل بهار از ابتدای شب تا صبحگاه، به راحتی دیده می‌شود ، به آن‌ فرمانروای آسمان بهاری هم می‌گویند تحلیل اطلاعات اختلاف‌منظر این ستاره نشان می‌دهد فاصله آن تا خورشید ۱۰ ± ۲۵۰ سال نوری است باین ستاره یک ستاره دوتایی طیفی و متغیر چرخشی بیضی‌گون است، سامانه‌ای که دو ستاره اصلی آن، چنان به هم نزدیک هستند که شکل‌شان به جای کروی بودن، بیش‌تر شبیه به تخم‌مرغ است و فقط از روی طیف‌شان جدا از هم تشخیص داده می‌شوند.  زهره  یا ناهید دومین سیاره  منظومه خورشیدی است که مدار آن در میان مدارهای زمین و تیر (عطارد) قرار گرفته‌است. زهره نزدیک‌ترین سیاره به زمین است و بعد از ماه، درخشان‌ترین جرم آسمانی طبیعی است که به هنگام شب در آسمان زمین دیده می‌شود و قدر ظاهری آن به ۴٫۶- می‌رسد. 
زهره، بدون ماه است و  از بسیاری دیدگاه‌ها ازجمله اندازه، جرم، گرانش و ترکیبات ساختاری به زمین همانندی دارد و به خاطر همین نزدیکی‌ها آن را سیاره «خواهر زمین» نیز خوانده‌اند. 
زهره گرم‌ترین سیاره در منظومه خورشیدی است. این سیاره دارای هواکره است. جو ضخیم و غلیظ آن موجب می‌شود که دیدن سطح آن از طریق رصد، دشوار باشد. بیشتر هواکره آنرا کربن دی‌اکسید تشکیل داده و در ابرهای فوقانی آن قطرات ریز سولفوریک اسید وجود دارد. وجود کربن دی‌اکسید در جو این سیاره که گرما را در سیاره نگه می‌دارد دمای آن را به مقدار بسیار چشم‌گیری (۴۸۰ درجه سانتیگراد نزدیک سطح سیاره) افزایش داده‌است. 
این سیاره یکی از سیاره‌های سنگی و فشرده و دارای آتشفشان‌های فعال، زمین‌لرزه و رشته‌کوه است. زمان لازم برای یکبار گردش این سیاره به دور خورشید ۲۲۵ روز زمینی است. 
علاقمندان می توانند این مقارنه ی زیبا را در قسمت غرب وجنوب غرب آسمان تهران در ارتفاع 26 درجه مشاهده کنند.


برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.