مطالب علمی

مقارنه زهره و مریخ

یکشنبه 17ام بهمن ماه 1395، بعد از غروب خورشید، مقارنه ی زیبای سیاره ناهید و مریخ را خواهیم داشت. فاصله ظاهری این دو جرم تقریباً 5 درجه می باشد. قدر سیاره ناهید که دومین جرم درخشانترین موجود در آسمان می باشد در این زمان قدرناهید(زهره) 59/4- بوده و سیاره سرخ رنگ مریخ 14/1 می باشد.
 این مقارنه در قسمت غرب و جنوب غرب آسمان تهران قابل مشاهده می باشند. 
سیاره ناهید  نزدیک‌ترین سیاره به زمین می‌باشد و بعد از ماه، درخشان‌ترین جرم آسمانی طبیعی است که به هنگام شب از زمین رویت می‌شود. ناهید داغ‌ترین سیاره در سامانه خورشیدی است. 
جو ضخیم و غلیظ سیاره سرخ رنگ مریخ موجب می‌شود که دیدن سطح آن از طریق رصد، دشوار باشد. یک سال مریخی یا بهرام  به دور خورشید معادل ۶۸۷ شبانه‌روز زمین به درازا می‌کشد ،نوری که از خورشید به مریخ می‌رسد نصف نوری است که زمین دریافت می‌کند، اما روز مریخی چهل دقیقه طولانی‌تر از روز زمینی است؛ بنابراین شرایط از نظر نور تقریباً مثل زمستان زمین است و به این خاطر امکان رشد گیاهان در شرایط گلخانه‌ای در مریخ وجود دارد. این سیاره دو ماه کوچک به نام‌های فوبوس و دِیموس دارد.
این مقارنه تا دقایقی بعد از غروب خورشید در آسمان تهران برقرار است و در قسمت غرب و جنوب غرب آسمان در ارتفاع 35درجه قابل مشاهده است.


برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.