مطالب علمی

علامتی به شکل "X" در گوشه ای اسرار آمیز از سطح یخی پلوتو کشف شد

این تصویر از تصویرگر LORRI، قسمت سمت چپ "قلب" پلوتو را نشان می دهد. دانشمندان این ماموریت بر این باورند که الگوهای سلولها به دلیل همرفت گرمایی آهسته یخهای نیتروژن-غالب به وجود آمده اند. سوراخ تیره تر در مرکز تصویر شبیه یک توده یخِ آبِ کثیف است که در نیتروژن چگالترِ جامد "شناور" است که به سمت لبه یک سلول همرفتی کشیده شده است. همچنین هزارها سوراخ در سطح نمایان می باشند که دانشمندان معتقدند ممکن است ناشی از تصعید باشند.
 
تصویر فلات یخ زده پلوتو با وضوح بالا گرفته شده از فضاپیمای افقهای تازه
علامت "X" در جدیدترین تصویر پلوتو که از فضاپیمای افقهای تازه ناسا بدست آمده، منطقه ای از فعالیتهای سطحی جذاب را نشان می دهد.
فلات Sputnik تا حدود چند مایل نسبت به بیشتر مناطق اطرافش در ارتفاع پایینتری می باشد اما کاملاً مسطح نمی باشد. سطح آن به سلولهایی (چندضلعی هایی) تقسیم شده که 16 تا 40 کیلومتر پهنا دارند و هنگامیکه در زاویه های تابش پایین خورشید (با سایه های نمایان) دیده می شوند، به نظر می آید که این سلولها در مرکز  و لبه ها کمی برآمده اند (حدود 100 متر تغییر در کل ارتفاع دارند).
مدلهای کامپیوتری تیم افقهای تازه نشان می دهند که این گوله های واژگون از نیتروژن جامد می توانند به آهستگی در طول میلیونها سال تحول یافته و ترکیب شوند. این علامت "X"  به نظر می رسد یک تقاطع چهارگانه پیشین بوده جاییکه چهار سلول همرفتی به هم می رسند. تعداد زیادی تقاطعهای سه گانه در جاهای دیگر در تصویرهای موازییکی LORRI دیده می شوند.


برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.