مطالب علمی

مشاهده نور ، گرد و غبار تلسکوپ هابل در انفجار ستاره ای نزدیک کهکشان ما

این شئ زیبا که به ام J082354.96+280621.6 یا به خلاصه J082354 شناخته می شود در آسمان شب به صورت یک شئ نورانی کوچک دیده می شود. این یک انفجار ستاره ای است و نامش به دلیل نرخ بالا و عجیب تشکیل ستاره در درون آن به او داده شده است.
راهی که ستاره شناسان با آن طبیعت و ساختار کهکشان هایی اینچنین را مطالعه می کنند، مشاهده رفتار گرد و غبار و عناصر گازی آن است؛ که به طور خاص تر اگر بگوییم، پرتو لیمن- آلفا نام این راه است. این اتفاق زمانی می افتد که الکترون های داخل اتم هیدروژن از یک سطح انرژی بالاتر به سطحی پایین تر می افتد و در این حین از خود نور ساطع می کنند.
این پرتو لیمن- آلفا در کهکشان های بسیار دور رایج است، ولی مطالعه تازه ای به نام LARS (نمونه مرجع لیمن- آلفا) همین اثر را بر روی کهکشان های نزدیکتر مطالعه می کند. ستاره شناسان، 14 کهکشان را انتخاب کرده، که این کهکشان نیز جزو آنهاست و سپس ا استفاده از طیف بینی عکس برداری، اتفاقاتی را که در آن کهکشان ها در حال رخ دادن است مطالعه می کنند. این ستاره شناسان به این مطلب دست یافتند که فوتون های لیمن- آلفا، در صورتی که کهشان میزبانشان گرد و غبار کمتری داشته باشد، مسافت بسیار بیشتری را می توانند طی کنند- که این مطلب به این معنی است که ما می توانیم از این پرتوها برای فهم میزان گرد و غبار هر کهکشان استفاده کنیم.


برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.