مطالب علمی

تصویرهای رادار از سیارک شب کریسمس: نخستین هدیه به ستاره شناسها

این تصویرها از سیارکی که حداقل 1100 متر طول دارد در تاریخ 17 دسامبر 2015(چپ) و 22 دسامبر (راست) توسط دانشمندها با استفاده از آنتن شبکه فضایی عمیق 70 متری ناسا در گلداِستون کالیفرنیا گرفته شده است. این سیارک به نام 2003 SD2020 به سلامت در تاریخ 24 دسامبر از فراز زمین از فاصله 11 میلیون کیلومتری عبور نمود. در تاریخ 17 دسامبر این سیارک حدود 12 میلیون کیلومتر از زمین فاصله داشت. تا تاریخ 22 دسامبر این سیارک به نزدیک شدن خود ادامه می داده تا به پرواز نزدیک شب کریسمس خود برسد.
لَنس بِنر از JPL می گوید این داده ها از تصویرها نشان می دهند که سیارک 2003 SD2020 خیلی بزرگ است و حداقل1100 متر طول دارد. این داده های بدست آمده در طی این گذر سیارک به ما کمک خواهند نمود تا برای تصویربرداری از نزدیکتر رادار در آینده در سال 2018 برنامه ریزی نماییم.
سه سال دیگر از حالا این سیارک دوباره به سلامت از فراز زمین پرواز می نماید، اما این بار حتی نزدیکتر، از فاصله 8/2 میلیون کیلومتری پرواز می کند. پرواز سال 2018 نزدیکترین پرواز این سیارک از سطح زمین تا سال 2070 خواهد بود زمانیکه انتظار می رود این سیارک به سلامت از فاصلۀ حدود 7/2 میلیون کیلومتری زمین پرواز نماید.
دلیلی برای نگرانی از نزدیک شدن این سیارک به زمین وجود ندارد زیرا نزدیکترین فاصله ای که آن با زمین پیدا می نماید حدود 28 برابر فاصله ماه و زمین است.
رادار برای رصد صدها سیارک استفاده می شود. زمانیکه این سیارک ها به زمین نزدیک میشوند رادار یک تکنیک قوی برای مطالعه اندازه، شکل، چرخش، عوارض سطحی و سختی سطح و نیز محاسبه مدار آنهامی باشد.
برای اطلاعات بیشتر در مورد سیارکها و اجرام نزدیک به زمین به آدرسهای زیر مراجعه نمایید:
http://neo.jpl.nasa.gov  
http://www.jpl.nasa.gov/asteroidwatchبرچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.