مطالب علمی

مقارنۀ ناهید و قلب العقرب


روز پنجشنبه25 مهرماه 1392
، ساعت  19:10دقایقی بعد از غروب خورشید، شاهد مقارنۀ زیبای ستاره پرنور قلب العقرب وسیاره ناهید در تهران خواهیم بود. ستاره قلب العقرب در فاصله زاویه ای تقریباً 1 درجه ای، سیاره ناهید، با قدر های به ترتیب 03/1 و 28/4- در سمت جنوب غرب آسمان تهران دیده می شوند.

سیاره ناهید دومین سیاره به ترتیب فاصله از خورشید می باشد این سیاره به دلیل داشتن لایه ای گازی بر سطح خود دارای ضریب بازتاب 80% می باشد یعنی 80% از نور خورشید تابیده شده به آن را بازتاب می نماید و این یکی از دلایلی است که ناهید از نظر رصد گر زمینی درخشانترین جرم آسمان می باشد. نکته دیگر در مورد ناهید این است که داغترین سیاره منظومه خورشیدی با دمای 480 درجه ساتی گراد بر روی سطح می باشد. ناهید همچنین برخلاف اکثر سیاره ها از شرق به غرب می چرخد.

قلب‌العقرب ستاره‌ای،  قرمز و نورانی و درخشان‌ترین ستاره صورت فلکی کژدم که یک ابرغول سرخ نیز می باشد. این ستاره را قلب گویند از آنجا که در موضع قلب از صورت عقرب قرار دارد.

بهترین زمان برای رصد این مقارنه کمی بعد از غروب خورشید است که تقریباً 19:10 شب در ارتفاع 13درجه آسمان تهران می باشد. البته قبل از غروب نیز این مقارنه وجود دارد که به دلیل نور خورشید قابل رصد نمی باشد.


برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.