مطالب علمی

مقارنه ي ماه وقلب العقرب

شامگاه چهارشنبه 17مهر ماه سال92، حاكم شب هاي تابستاني ماه را به چنگ مي اندازد. قمر زمين دركنار قلب العقرب قرار مي گيرد و ساعاتي را در صورت فلكي عقرب به هم نشيني با اين ستاره سرخ رنگ مي گذراند.

  ماه ، ساعاتی پس از غروب خورشيد در فاصله 35/08 درجه اي از ستاره قلب العقرب قرار خواهد گرفت كه اين مقارنه يكي از مقارنه هاي زيباي آسمان شب محسوبمي شود. در اين مقارنه ارتفاع ماه 5/23 وقلب العقرب 35/14 تخمين زده مي شود، ضمن آنكه ماه از قدر 29/11- و ستاره قلب العقرب از قدر 3/01 در افق جنوب غربی مي درخشند.

ستاره اپوش یا قلب العقرب یا آلفاعقرب  اسامی رایج این ستاره باستانی هستند . این ستاره از قدرمطلق 29/5- و از قدر ظاهری 05/1 میدرخشد و نسبتاً ستاره درخشانی محسوب میشود . یک ستاره نارنجی رنگ و زیبا که بالواقع قلب آتشین یک عقرب را تداعی می کند. نوری که ما از این ستاره می بینیم مربوط به حدود 603 سال پیش است. این ستاره در سراسر تابستان‌های گرم و خشک ایران زمین در ساعت‌های آغازین و میانه شب دیده می‌شود.

بهترين زمان براي عكاسي ازقمر در عقرب ساعت 19:15شب مي باشدكه اين دو جرم به نزديكترين فاصله با يكديگر در صورت فلكي عقرب مي رسند.


برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.