مطالب علمی

مقارنه ي ماه و نپتون

اگر ساعاتي پس از نيمه شب چهارشنبه 31 مرداد92 بيدار بمانيد مي توانيد شاهد ربوده شدن ماه توسط دزد خوش خوراك منظومه شمسي باشيد. هنگام مقارنه ارتفاع ماه و نپتون به ترتيب 6/49 و 2/43 تخمين زده مي شود كه جدايي زاويه ايماه و نپتون11/7 مي باشد.

 اين مقارنه در صورت فلكي دلو روي خواه داد، ضمن آنكه ماه ونپتون به ترتيب از قدر 82/12- و 2/43 مي درخشند.

 یک محقق آمریکایی که در فلوریدا تصاویر آرشیوشده نپتون را بررسی می کند، یک ماه تازه یافته که چهاردهمین ماهی است که در مدار نپتون می چرخد.

سازمان هوا فضای آمریکا(ناسا) می گوید این ماه در ۱۰۵,۰۰۰ کیلومتری نپتون قرار دارد. منجمی که مدتی است به بررسی نپتون مشغول بوده، می گوید که داده هایی را برای بررسی به کامپیوتر داد هتا محاسبه بیشتری شوند و روشن شود که لکه ای که با تلسکوپ آن را می دیده، ماه است یا نه. مارکشوالتر می گوید بررسی تصاویر و داده ها توسط کامپیوتر حاکی از آن بوده که لکه ایکه بر تلسکوپ دیده، ماه بوده است. این، کوچکترین ماهی است که پیرامون نپتون یافت شده است. وسعت این ماه ۲۰ کیلومتر است و یک بار چرخش آن به دور نپتون ۲۳ ساعت طول می کشد.

بهترين زمان براي تماشاي اين پديده ساعت 1: 30 بامداد مي باشد، كه اين دو جرم در افق جنوبي آسمان شب قرار دارند. هنگام مقارنه ارتفاع ماه و نپتون به ترتيب 6/49 و 2/43 تخمين زده مي شود كه جدايي زاويه اي ماه و نپتون11/7 مي باشد.


برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.