مطالب علمی

مقارنه ي ماه و خوشه پروين

     بامداد روز پنجشنبه دهم مرداد ماه سال 1392ساعت 4:45َ شاهد مقارنه ي زيباي ماه و خوشه پروين خواهيم بود، خوشه پروین در فهرست اجرام غیر ستاره ای مسیه قرار دارد و در صورت فلکی گاو است،و دارای قدر (درخشندگی) 37/1 میباشد، از این رو می توان آن را با چشم غیر مسلح مشاهده کرد.

 در اين تاريخ  ماه وخوشه پروين در ارتفاعات شرق آسمان تهران و به ترتيب در ارتفاع 43 و 48 درجه آسمان ديده مي شود . اين اجرام به ترتیب در صورت فلکی های حمل و گاه قرار دارند. قدر ماه58/11-  و قدر خوشه پروين 37/1 تخمين زده مي شود .

   خوشه پروین، خوشه ای با ستاره های بسیار جوان است که 9 ستاره درخشانتر آن در ميدان ديد تلسکوپی (1.5 درجه) به خوبی جای می گیرند ودر شرایط ایده آل رصدی تیزبین ترین رصدگران تا 14 ستاره این خوشه را با چشم غیر مسلح تشخیص می دهند.خوشه پروین در میان 14 خوشه ای که با چشم غیرمسلح در آسمان دیده می شود واقعا" منحصر به فرد است. محاسبه فاصله های دقیق خوشه ها از ارکان مهم درنردبان کیهانشناسی است وخوشه پروین به سبب امتیازات ویژه ای که دارد بهترین انتخاب برای نخستین پله این نردبان است.

    در تمامی عکسهای زیبایی که از این خوشه میبینید گویی اطراف ستاره های پروین هاله آبی درخشان وزیبایی نمایان است. علاقمندان میتوانند این مقارنه ی زیبا را در شرق آسمان تهران در ارتفاع 45 درجه ای مشاهده کنند


برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.