مطالب علمی

ماموریت wise ناسا تصاویر جریان های شعله ور خروشان سیاهچاله ای را بدست آورد.

ستاره شناسان با استفاده از کاوشگر wise ناسا اطلاعات کمیابی از شعله کشیدن سیاهچاله ای را بدست آوردند و جزئیات جدیدی در مورد اشیای قدرتمند و جریان های مشتعل آنها را آشکار ساختند. دانشمندان این جریان ها را مطالعه کردند تا در مورد محیط های اطراف سیاهچاله چیزهای بیشتری یاد بگیرند. چیزهای بیشتری در مورد موادی که توسط سیاهچاله ها بلعیده می شود،که به آنها دیسکهای افزایشی می گویندو جریان های آنها به وسیله  مطالعات اشعه X و گاما و امواج رادیویی بدست آمده است.

اما اندازه گیری های کلیدی درخشان ترین قسمت جریانها که در پایه آنها واقع شده است، علی رغم چندین دهه کار، مشکل بوده است. ماموریت wise  دریچه جدیدی به سمت این حلقه مفقود شده را از طریق رصدهای فرو سرخ آن  ارائه می دهد.

سیاهچاله 4-339 GX  که قبلا رصد شده بود، این سیاهچاله بیش از 20000سال نوری از زمین فاصله داشته و در نزدیکی مرکز کهکشان ها می باشد. این سیاهچاله جرمی حداقل 6 برابر بیشتر از خورشید دارد، این سیاهچاله شبیه سیاهچاله های دیگر، مجموعه ماده فراچگال می باشد و با گرانشی که آنقدر زیاد است که حتی نور هم نمی تواند از آن فرار کند. در این مورد خاص یک ستاره به دور این سیاهچاله می گردد که سیاهچاله به مرور آن را می بلعد بیشتر مواد ستاره ی همدم دارد سیاهچاله می شود اما مقدار کمی از آن نیز به صورت یک جریان با سرعتی نزدیک به صورت نور به بیرون جریان می یابد


برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.