Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

14

تلسکوپ فضایی اسپیتزر منطقه ای پرستاره با حبابهای در حال انفجار را رصد کرد

تلسکوپ فضایی اسپیتزر منطقه ای پرستاره با حبابهای در حال انفجار را رصد کرد

این تصویر فروسرخ از تلسکوپ فضایی اسپیتزر، ابر گاز و غبار در فضای مملو از حبابهای متورم شده با باد و تابشِ ستاره های جوان پرجرم را نشان می دهد. هر حباب حدود 10 تا 30 سال نوری پهنا دارد و شامل صدها تا هزارها ستاره می باشد. این منطقه در کهکشان راه شیری، داخل صورت فلکی عقاب، قرار می گیرد. شارش ذره های گسیل یافته از ستاره که به آنها بادهای ستاره ای می گویند مانند فشار ناشی از نوری که ستاره ها به وجود می آورند، می تواند مواد اطراف را به بیرون فشار دهد و گاهی یک هالۀ مشخص را به وجود آورد. تلسکوپ اسپیتزر می تواند موجهای الکترومغناطیسی فروسرخ را که برای چشم انسان دیدنی نیستند ببیند. این توانایی آن را قادر می کند تا میانۀ ابرهای گاز و غبار در فضای میان ستاره ای را ببیند. نور عادی قابلیت عبور از غبار این ابرها را ندارد.

تصویر شوک خم های ناشی از جریان های بادی ستاره ای : شناسایی حبابها و شک خمها در این تصویر ها بخشی از پروژۀ راه شیری، یک برنامۀ علمیِ شهروندی در Zooniverse.org است که در جستجو برای یافتن مکان تشکیل ستاره ها در سرتاسر کهکشان راه شیری می باشد، است.برای اطلاعات بیشتر در مورد تلسکوپ فضایی اسپیتزر به آدرسهایhttp://www.nasa.gov/spitzer  و http://www.spitzer.caltech.edu/  مراجعه کنید.تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (79)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 3298
  • تلسکوپ فضایی اسپیتزر منطقه ای پرستاره با حبابهای در حال انفجار را رصد کرد
  • تلسکوپ فضایی اسپیتزر منطقه ای پرستاره با حبابهای در حال انفجار را رصد کرد

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3