Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

13

روز فناوری فضایی(14 بهمن)

پس از پرتاب نخستین ماهواره ایرانی(امید)، به مدار در تاریخ 14 بهمن 87، این روز به عنوان روز بزرگداشت فناوری فضایی در تاریخ کشور ثبت گردید. فهرست دستاوردهای رونمایی شده در مراسم بزرگداشت روز فناوری فضایی،‌در طی سال¬های 88 تا 93 به شرح زیر است:

• سال ۸۸: پرتاب موفقیت‌آمیز راکت کاوشگر ۳( حامل محموله‌ای زیستی شامل لاک پشت، کرم، موش و نمونه‌های سلولی) اعلام شد. رونمایی از ماهواره "طلوع"، "نمونه مهندسی ماهواره مصباح دو"، "نمونه مهندسی ماهواره دانشجویی نوید علم و صنعت"، "نمونه مدل اولیه ماهواره‌بر سیمرغ"، "موتور ماهواره‌بر آن" و افتتاح نخستین "مرکز پردازش تصاویر ماهواره‌ای ایران" و "آزمایشگاه سه بعدی مجازی ماهواره‌ای" از دیگر دستاوردهای فضایی کشور در این روز بود.

• سال ۸۹: نمونه‌های مهندسی چهار ماهواره "ظفر"، "رصد"، "فجر"، "دانشجویی امیرکبیر" و همچنین "نمونه مهندسی موتور ماهواره بر سفیر B۱" و "کپسول زیستی کاوشگر ۴" رونمایی شد.

• سال ۹۰: ماهواره "نوید" با موفقیت در مدار قرار گرفت.

• سال ۹۱: "مدل مهندسی ماهواره ناهید" و "مدل توسعه‌ای ماهواره زهره" رونمایی شد و نخستین میمون پرتاب شده به فضا "آفتاب با کاوشگر پیشگام" که زنده به زمین بازگشت در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت.

•  سال ۹۲: از دو ماهواره "تدبیر" و "خلیج فارس" نیز رونمایی شد. البته در مهرماه سال ۹۲ و در هفته جهانی فضا، دومین میمون فضانورد ایرانی با نام "فرگام با کاوشگر پژوهش" و با گاز مایع به فضا پرتاب شد که این محموله زیستی سالم به زمین بازگشت.

سال ۹۳: ماهواره ملی "فجر" با ماهواره بر سفیر با موفقیت به فضا پرتاب شد و در مدار زمین قرار گرفت.

تعداد امتیازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (85)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 3237

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3