Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

06

سرعت نور در فواصل دور خسته کننده و کند به نظر می رسد

سرعت نور در فواصل دور خسته کننده و کند به نظر می رسد
دانشمندان ناسا با تهیه تعدادی انیمیشن قصد دارند نشان دهند که سرعت نور تنها برای فواصل نزدیک به نظر خارق العاده می آید و در فواصل دور نور نه تنها سریع به نظر نمی آید بلکه به شکل زجرآوری خسته کننده و کند است.نور دارای بالاترین سرعت در میان مواد مختلف است و می تواند با سرعت شگفت انگیزی در کیهان سفر کند. اما وقتی پای فواصل طولانی و یا بیناستاره ای به میان می آید به نظر می رسد سرعت نور نه تنها زیاد نیست بلکه بسیار کند و زجر آور است. سرعت نور در خلاء در حدود ۲۹۹ هزار و ۷۹۲ کیلومتر بر ثانیه است. به زبان دیگر فوتون های نوری قادرند در هر ساعت ۱.۰۷۹ میلیارد کیلومتر طی طریق کنند. سرعت نور در این حد برای انسان غیر قابل باور است. اما در مواردی همین سرعت نور فوق سریع می تواند زجر آور باشد. تصور کنید قصد دارید با یک سیاره دیگر در ارتباط باشید و فاصله شما با آن سیاره بسیار دور است. در اینجاست که متوجه می شود سرعت نور چقدر به نظر پایین می رسد. ناسا اخیرا با معرفی چند انیمیشن می خواهد نشان دهد که سرعت نور یک متغیر وابسته به فاصله است و هر قدر فواصل طولانی تر باشد به  نظر می رسد سرعت نور کم و خسته کننده باشد. اودانگو انیماتوری است که با ناسا در این زمینه همکاری می کند. وی سابقه تهیه انیمیشن محو شدن حلقه های زحل را در کارنامه خود دارد. او در ادامه بیشتر به کارش علاقمند شد و سعی کرد مفاهیم کیهانی بیشتری را به زبان انیمیشن درآورد. انیمیشن های او مورد استقبال قرار گرفت و همین امر باعث شد تا او جدی تر به این مقوله نگاه کند. این انیماتور با ارائه سه انیمیشن جدید می خواهد نشان دهد که چگونه سرعت نور در مواردی می تواند به نظر بسیار کند بیاید. نور در هر ثانیه قادر است هفت بار بر دور خط استوای زمین بچرخد و به نظر می رسد برای ما زمینی های این سرعت خارق العاده باشد. اما دومین انیمیشن اودانگو اختصاص به سنجش نوری دارد که بین زمین و ماه سفر می کند. در واقع بین زمین و قمر آن در حدود ۳۸۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتر فاصله وجود دارد و لذا تمام نوری که ما به عنوان مهتاب دریافت می کنیم ۱.۲۵۵ ثانیه عمر دارند. توجه داشته باشید که سفر نور از ماه به زمین ۲.۵۱ ثانیه طول خواهد کشید. سومین انیمیشن به چالش دانشمندان ناسا در پروژه های مریخی می پردازد. تصور کنید ناسا قصد داشته باشد با فرودگر اینسایت بر روی مریخ ارتباط بگیرد و یا اطلاعات آن را دانلود کند. دانشمندان ناسا نمی توانند ریموت کنترل اینسایت را در دست بگیرند و به سرعت کار دانلود و یا کنترل فرودگر را در اختیار داشته باشند. آنها باید با دقت و وسواس خاصی این کار را انجام دهندو فاصله بین زمین و مریخ باعث می شود تا نور به کندی به زمین برسد و لذا ارسال دستور بسیار چالشی خواهد بود.
تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (92)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 3232
  • سرعت نور در فواصل دور خسته کننده و کند به نظر می رسد

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3