Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

17

رصد تلسکوپ ناسا از درخشان ترین دنباله دار سال 2018

رصد تلسکوپ ناسا از درخشان ترین دنباله دار سال 2018
هنگامی که دنباله دار درخشان 46P/Wirtanen از میان آسمان می گذشت، تلسکوپهای ناسا از چندین زاویه از آن عکسبرداری کردند.تلسکوپ فضایی هابل از دنباله دار 46P/Wirtanen در 13 دسامبر زمانیکه دنباله دار 12 میلیون کیلومتر از زمین فاصله داشت تصویربرداری کرد. در تصویر زیر که در طیف نور مریی گرفته شده هسته دنباله دار درون گازی که بر اثر حرارت خورشید به وجود آمده و کما نامیده می شود پنهان شده است. با ابزارهای موجود در تلسکوپ هابل و اینکه این تلسکوپ به این دنباله دار نزدیک است، دانشمندا ن توانستند هسته درونی آن را بررسی کرده و به دنبال پاسخ برای سوالهای زیر بگردند: گازها چطور از مرکز دنباله دار خارج می شوند؟ یخهای داخل هسته از چه موادی تشکیل یافته اند؟ و گاز موجود در کما چطور با تابش نور خورشید به طور شیمیایی تغییر می کند. تلسکوپ SOFIA ناسا تصویر زیر از دنباله دار 46P/Wirtanen را در تاریخ 16 و 17 دسامبر گرفته است.دنباله دارها و سیارکها ممکن است که منشا آب بر روی کره زمین باشند. تصویر بالا با یک فیلتر نارنجی گرفته شده تا تمایز بین نور و سایر اشیا بیشتر دیده شود. این دنباله دار نزدیکترین فاصله با زمین را در تاریخ 16 دسامبر داشت که 11 میلیون کیلومتر بود. این فاصله حدود 30 برابر فاصله ماه تا زمین است. اگرچه این دنباله دار به زمین خیلی نزدیک شد اما با این حال با چشم غیر مسلح نمی توان آن را دید و باید با تلسکوپ یا دوربین دوچشمی به آن نگاه کرد. دنباله دار 46P/Wirtanen، خورشید را هر 4/5 سال یک بار می گردد که بسیار سریعتر از دنباله دار هالی که 75 سال است می باشد.

برای اطلاعات بیشتر به آدرسhttp://wirtanen.astro.umd.edu/  مراجعه کنید.تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (107)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 3224
  • رصد تلسکوپ ناسا از درخشان ترین دنباله دار سال 2018
  • رصد تلسکوپ ناسا از درخشان ترین دنباله دار سال 2018

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3