Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

27

مقارنه ماه و مریخ

مقارنه ماه و مریخ
چهارشنبه شب 28 شهریورماه، ساعت 21:00  مقارنه ماه و مریخ را خواهیم داشت.
این مقارنه ی در قسمت جنوب آسمان تهران قابل مشاهده است.
نزدیکترین فاصله زاویه ای بین این دو جرم قابل مشاهده ، تقریباً 6درجه می باشد.
ماه (قمر زمین) در این زمان در صورت فلکی قوس، در حالت افزاینده(افزایش هلال ماه) و قدر ظاهری آن 31/12- می باشد و سیاره مریخ در صورت فلکی جدی با قدر 60/1- قراردارد.
قطرِ ماه حدودِ ۳۵۰۰ کیلومتر است. جوّ ندارد، قطر ماه یک‌چهارمِ  زمین است و چگالی ماه چهار پنجم چگالی زمین است. گرانش جاذبه ماه باعث به‌وجود آمدن جزر و مد آب‌های زمین می‌شود، ماه هم‌چنین باعث باثبات ماندن محور گردش زمین به دور خود می‌شود که درصورت عدم وجود ماه، انحراف محوریِ زمین مرتباً تغییر می‌کرد و این امر باعث آشفته شدن آب‌وهوا و فصل‌ها در زمین می‌شد.
سیاره مریخ چهارمین سیاره منظورمه شمسی است که در مداری طولانی‌تر و با سرعتی کمتر از زمین به دور خورشید می‌چرخد. گردش این سیاره به دور خورشید  ۶۸۷ شبانه‌روز زمین به طول  می‌کشد و طول شب و روز نیز از زمین کمی طولانی‌تر است. نزدیک به یک‌دوم قطر زمین و برابر ۶٬۷۹۰ کیلومتر است. 
نوری که از خورشید به مریخ می‌رسد نصف نوری است که زمین دریافت می‌کند، اما روز مریخی چهل دقیقه طولانی‌تر از روز زمینی است؛ بنابراین شرایط از نظر نور تقریباً مثل زمستان زمین است و به این خاطر امکان رشد گیاهان در شرایط گلخانه‌ای در مریخ وجود دارد. از آن‌جا که محور سیاره بهرام همانند زمین ۲۴ درجه کج است، در این سیاره نیز فصل‌های سال وجود دارند. اما هر سال بهرامی کمابیش دو برابر سال زمینی یعنی ۶۷۸ روز به درازا می‌کشد. جو این سیاره سرخ‌فام است و در آسمان شب از زمین نیز سرخی آن دیده می‌شود. دو قمر  به نام‌های فوبوس و دِیموس دارد که ریختی نابسامان دارند. این دو ماه شاید شهاب‌سنگ‌هایی هستند که در مدار بهرام به دام افتاده‌اند. و بزرگترین قمر آن فوبوس است که گردش آن به دور سیاره مادر نزدیک به ۷ ساعت و ۳۹ دقیقه و۲۷ ثانیه‌است. زمان گردش مداری دیموس نیز ۱روز و ۶ ساعت و ۲۱ دقیقه و ۱۶ ثانیه‌است. 
علاقمندان می توانند این مقارنه زیبا را ساعت 21:00 در قسمت جنوب آسمان تهران مشاهده کنند.

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (194)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 3180
  • مقارنه ماه و مریخ

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3