Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

16

برخوردهایی با انرژی بالا(1)

LHC
برخوردهایی که از نظر انرژی دارای رکورد هستند به زودی فرا می رسد در (Larg hadron collider)LHC، همچنان که  LHC (جایی که ذرات باهم برخورد می کنند) سرعت را برای جریان یا دور جدید (آزمایش جدید) زیاد می کنند، فیزیکدانان ذرات بنیادی در هر جا نفسشان حبس است(مشتاقانه منتظرند) که ببینند فیزیک جدید از طریق برخورد پروتون-پروتون در انرژی و شدت بی سابقه آشکار می شود. آیا ذرات هیگز تلاشی می کنند؟ آیا ذرات هیگز دیگری وجود دارد؟ آیا ذرات فوق العاده متقارن یا با ابعاد بیشتر ظاهر می شود؟ چه چیزی عدم توازن بین ماده و ضدماده را شرح می دهد؟ بعد از دو سال که تعمیرات انجام شد باریکه های آزمایشی از قسمتهای شتاب دهنده دایره ای به طول 27 کیلومتر در اوایل مارچ جریان داشتند. و اولین برخورد (Tev=10^12ev1)13Tev انتظار می رود در ماه جون اتفاق بیفتد. کشف ذرات هیگز با برخورد Tev 8 تماشایی بود. اما جرم ذره و فقدان یا نبودن ذرات جدید دیگر هنوز فیزیکدانان نظری را در حالت حدس و گمان نگه داشته است. بعضی مواقع هم در مورد فیزیک خارج از مدل استاندارد دلسرد هستند. اگر ما چیزی با انرژی 13Tev نبینیم ما نمی توانیم بگوییم چه چیزی در انتظارمان است. LHC ، حداقل شروع میکند که به ما یک تصمیم واقعی در مورد طبقه وسیعی از تئوری ها بدهد. به این دلیل یک زمان بویژه برجسته است. در طی زمان تعطیلی طولانیش شرکت LHC 18 تا دوقطبی و چهارقطبی مغناطیسی شتابدهنده به واسطه فرسودگی عادی شان جانشین شدند. تیم هایی از مهندسین مدار مغناطیسی سوار کردند برای بیش از 10000 نقطه اتصال بین آهنرباهای ابررسانا، برای فراهم آوردن مسیر مطمئن برای یک جریان 11000آمپری در موردی که یک آهنربا ناگهان حالت نرمال پیدا می کند.
یک همچین رویدادی در 19سپتامبر سال 2008 منجر به تصمیمی که ماشین در انرژی Tev8 برای اولین دور کار کند. این دفعه برخوردها در انرژی Tev13 شروع خواهد شد. این گفته مدیر سرن است.

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (90)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 3146

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.com

Asset 1 Asset 2 Asset 3