Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

13

رصدخانه پرنده ناسا SOFIA برای کاوش میدان های مغناطیسی کیهان رهسپار می شود

رصدخانه پرنده ناسا SOFIA برای کاوش میدان های مغناطیسی کیهان رهسپار می شود
این تصویر ساختار میدان مغناطیسی را در منطقه تشکیل ستاره صورت فلکی شکارچی نشان می دهد. هر قطعه خط جهت میدان مغناطیسی در آن مکان را نشان می دهد. 
رصدخانه استراتسفری برای ستاره شناسی فروسرخ ناسا (SOFIA) در حال آماده شدن برای رصدهای سال 2018 خود می باشد که شامل رصدهای میدان های مغناطیسی آسمانی، منطقه های تشکیل ستاره،   دنباله دارها، ماه بزرگ کیوان تیتان و بیشتر می باشد. 
این چهارمین سال عملیات کامل برای SOFIA می باشد که برای مدت زمان بین فوریه 2018 و ژانویه 2019 طراحی شده است. نکته های مهم در مورد این رصدها عبارت است از:
• جدیدترین دوربین این رصدخانه به نام HAWC+ به کاوش خود برای اندازه گیری جهت موجهای نوری ورودی ادامه می دهد. این اندازه گیریها کمک می کند تا بفهمیم چطور موج های الکترومغناطیسی ابرهای گازی را چگال نموده و ستاره تشکیل می دهند.
• این ابزار برای فهم تاثیر میدان مغناطیسی بر تشکیل ستاره ها در ابر تاریکی به نام L1448 استفاده می شود.
• دوربینHAWC+همچنین در برنامه ای مشترک با   Atacama LargeMillimeter/submillimeter Array  برای شناسایی میدان های مغناطیسی و فهم تاثیر آنها بر تشکیل سیاره ها استفاده می شود.
• برنامه دیگری که دوربین HAWC+ در آن مشارکت می کند بررسی نقش سیاهچاله ها در درخشندگی کهکشان ها می باشد. اینکه آیا این درخشندگی به دلیل تشکیل ستاره ها است یا تجمع ماده در سیاهچاله مرکزی.
• SOFIA کمک می کند تا بفهمیم چرا میزان گاز متان در فصلهای مختلف سیاره بهرام تغییر می کند.
• کاوش دنباله دار 46P/Writanen به منظور فهم بهتر منظومه خورشیدی نخستین.
بعد از این ها SOFIA به نیم کره جنوبی رفته تا به ادامه کاوشهای خود در مورد ابر بزرگ و کوچک ماژلان و جو ماه کیوان تیتان بپردازد. 
SOFIA یک هواپیمای جت Boeing 747SP می باشد که برای حمل یک تلسکوپ 100 اینچ تقویت شده است. این پروژه بین ناسا و سازمان فضایی آلمان به طور مشترک اجرا می شود.

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (289)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 3083
  • رصدخانه پرنده ناسا SOFIA برای کاوش میدان های مغناطیسی کیهان رهسپار می شود

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.com

Asset 1 Asset 2 Asset 3