Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

15

کهکشان مگا میزر توسط تلسکوپ هابل رصد شد

کهکشان مگا میزر توسط تلسکوپ هابل رصد شد
میکروموجها، که خیلی شبیه به تابشهایی است که شما شام خود را با آن گرم می کنید، توسط تعدادی از منبعهای اخترفیزیکی شامل میزرها و حتی قویتر از آنها مگا میزرها که در مرکز کهکشانها می باشند، تولید      می شوند. گفته می شودکه دلیل این تابش قوی از مرکز کهکشانها سیاهچاله عظیمی است که آنجا مواد را به داخل خود می کشد.
دو کهکشانی که اینجا نشان داده شده اند توسط تلسکوپ هابل تصویربرداری شده اند و بالایی که سرخ رنگ می باشد MCG+01-38-004 و پایینی که آبی رنگ می باشد MCG+01-38-005 نام دارند. MCG+01-38-005 یک نوع ویژه از مگا میزرها است. هسته فعال این مگامیزر مقدار زیادی انرژی را تابش می کند که این تابش نیز مولکولهای آب اطراف را برانگیخته و آنها نیز در طول موجهای مختلف تابش         می کنند که یکی از آنها در طیف میکرو موج مورد نظر ما قرار می گیرد. به همین دلیل به آن مگامیزر آب    می گویند. از این تابشهای رسیده از MCG+01-38-005 می توان اطلاعات مهمی در مورد ویژگیهای کیهان بدست آورد. از این اطلاعات برای تصحیح محاسبه ثابت هابل که اندازه ای برای سرعت انبساط کیهان می باشد، استفاده شده است. این ثابت بعد از کارهای ادوین هابل در مورد انبساط عالم اتخاذ شد و تلسکوپ هابل نیز به نام او نامیده شد.
برای اطلاعات بیشتر به آدرس زیر می توانید رجوع کنید:
https://www.nasa.gov/image-feature/goddard/2017/hubbles-megamaser-galaxy 

تعداد امتیازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (486)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 3016
  • کهکشان مگا میزر توسط تلسکوپ هابل رصد شد

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.com

Asset 1 Asset 2 Asset 3