Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

20

اسپری ونتابلک ؛ پوشاندن سطوح مختلف با تاریک‌ترین ماده دنیا

اسپری ونتابلک ؛ پوشاندن سطوح مختلف با تاریک‌ترین ماده دنیا
محققان در سال ۲۰۱۴ خبر از ساخت ماده‌ ونتابلک (Vantablack) دادند؛ تاریک‌ترین ماده‌ دنیا که قادر است 99.96 درصد نور فرابنفش، مرئی و مادون قرمز را به خود جذب کند. به تازگی هم خبر ساخت اسپری ونتابلک برای پوشش دهی سطوح دلخواه، منتشر شده است. این اسپری می‌تواند اجسام سه بعدی مختلف را در چشم بیننده، به سطوح فوق تاریک دو بعدی تبدیل کند.
هدف از ساخت این ماده که قابلیت پوشش دهی اجسام مختلف را دارد، دستیابی به سطوحی با قابلیت جذب صد در صد نور بوده است. از ابتدای کشف ونتابلک، محققان در تلاش برای افزایش میزان جذب نور این ماده بوده‌اند. این محققان در سال ۲۰۱۶، در ویدیویی ادعا کردند که شدت سیاهی ورژن پیشرفته ونتابلک به قدری است که هیچ طیف سنجی قادر به اندازه‌گیری میزان نور جذب‌شده توسط آن نیست؛ این به معنای ساخت ماده ایست که تاریکی آن قابل اندازه‌گیری نیست!
اکنون هم ورژن افشانه‌ ماده ونتابلک، به نام Vantablack S-VIS ساخته شده که قابلیت جذب 99.8 درصد نورهای ماورا بنفش، مرئی و فروسرخ را دارد. بن جنسن (Ben Jensen) مسئول ارشد فنی کمپانی Surrey NanoSystems، در مصاحبه با خبرگزاری ABC استرالیا در این باره می‌گوید:
اگر اسپری ونتابلک روی جسمی صاف پاشیده شده باشد، در صورت نبود سطح دیگری برای مقایسه، سطح جسم به صورت مخمل مشکی رنگ به نظر می‌آید. اگر هم از این ماده بر روی سطحی سه بعدی، مانند فویل مچاله شده پاشیده شود، با نگاه به جسم از روبه‌رو سطحی دو بعدی دیده می‌شود. تنها با نگاه از زوایای مختلف است که تفاوت‌های ارتفاعی جسم آشکار شده و خطای دید به وجود آمده، مشخص می‌شود.
خاصیت فوق تاریکی ماده ونتابلک به دلیل وجود میلیون‌ها نانولوله کربنی (Carbon Nanotube) است که از آن تشکیل شده. هرکدام از این نانولوله‌ها در حدود 20 نانومتر (3500 برابر کوچک‌تر از تار موی انسان) قطر داشته و به اندازی ۱۴ تا ۵۰ میکرون طول دارند؛ با این ابعاد، در یک سانتی‌متر مربع چیزی حدود یک میلیارد نانولوله کربنی جا می‌شود. نوری که به جنگل نانولوله برخورد می‌کند، از فضاهای میکروسکوپی میان لوله‌ها عبور کرده و در هر برخورد، مقداری از آن جذب می‌شود. این ویژگی ماده، به میزان تقریبی صد درصد از بازتاب نور جلوگیری کرده و باعث می‌شود که سطح مورد نظر به مانند حفره‌ای بی‌انتها به نظر آید.
با این وجود از پوشش ونتابلک در ساخت ماهواره‌های فضایی استفاده شده است؛ به گزارش سرویس ABC، یک میکرو ماهواره‌ اروپایی که در دسامبر ۲۰۱۵ به فضا پرتاب شد، بر روی ردیاب ستاره‌ای خود پوششی از ماده ونتابلک داشت. جنسن در رابطه با کاربرد اسپری ونتابلک در ماهواره‌های فضایی گفت:
تصور عمومی بر این است که خارج از اتمسفر زمین، تاریکی مطلق وجود دارد؛ اما به دلیل وجود نور خورشید و همچنین بازتاب نور از سطح زمین و ماه، دیدن ستاره‌ها مشکل می‌شود. با استفاده از این ماده دوربین ردیاب‌های ستاره‌ای عملکرد بهتری داشته و وزن کمتری خواهند داشت که خود کمک بزرگ است.
اسپری ونتابلک فعلا در دسترس عموم نیست و برای مصارف تجاری به فروش نمی‌رسد؛ اما شرکت Surrey NanoSystems مجوزهای مربوطه برای توسعه آن را تهیه کرده و به دنبال یافتن کاربردهای مختلف علمی و هنری برای آن است. دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی هم می‌توانند با ثبت درخواست رسمی، نمونه از این ماده را در اختیار بگیرند.
تعداد امتیازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (568)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 2968
  • اسپری ونتابلک ؛ پوشاندن سطوح مختلف با تاریک‌ترین ماده دنیا

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

کد CAPTCHA
کد امنیتی را وارد نمایید:

مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.com

Asset 1 Asset 2 Asset 3