Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

23

رنگهای متضاد دهانه های ماسه ای و آبراه ها در بهرام

رنگهای متضاد دهانه های ماسه ای و آبراه ها در بهرام
آبراه ها به طور نسبی عوارض معمول در شیبهای تند دیواره های دهانه می باشند. آنها احتمالاً توسط جریانهای شن رسوبی، حرکت ریز یخهای دی اکسید کربن، یا شاید ذوب شدن یخ سطحی تشکیل یافته اند.
این مثال یک بخش از دیوار دهانه را از کنارۀ دهانه صخره ای در سمت انتهای چپ تصویر تا تپه های ماسه ای تاریک در سطح دهانه در پایین راست تصویر نشان می دهد. (شمال به سمت چپ می باشد.) صخره های دیوارهای دهانه نارنجی بوده و رسوبهای شنی در سطح دهانه و پایۀ دیوارهای دهانه به رنگ آبی نمایان    می شوند. این شنها در واقع آبی نیستند، تفاوت رنگها در این تصویر در واقع تفاوت در ترکیبات ماده ای را نشان می دهد.
آبراه ها در این تصویر دو بخش مهم دارند: یک تورفتگی دالبر شکل در بالای آبراه (چپ/مرکز) و بخش کانالهای مشخص پایین تر از دیوار دهانه(راست/مرکز). مواد از این دالبر به پایین به سمت کانال و سطح دهانه حرکت می نمایند. این به طور طبیعی یک بخش سوم را به صورت آبراه نوعی و ته نشین ماسه به وجود می آورد. در این مثال به هر حال رسوبهایی که به طور عادی در پایه آبراه ها قابل مشاهده می باشند آشکار نیستند چرا که شنهای بادی رسوبی(آبی) سطح دهانه را بعد از تشکیل آبراه پوشانده اند.

تعداد امتیازات: (3) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (699)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 2927
  • رنگهای متضاد دهانه های ماسه ای و آبراه ها در بهرام

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

کد CAPTCHA
کد امنیتی را وارد نمایید:

مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.com

Asset 1 Asset 2 Asset 3