Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

14

فضاپیما دوقلو گریل ناسا بار دیگر به مدار ماه می پیوندد

فضاپیما دوقلو گریل ناسا بار دیگر به مدار ماه می پیوندد
تصور هنرمند از گریل-ب در حال انجام عملیات شروع گردش به دور ماه.

پاسادینا-کالیفرنیا. لحظه ای که دو فضاپیمای بازیابی جاذبه و آزمایشگاه داخلی ناسا احتراق موتور را طبق برنامه تکمیل کرده و سپس در مرحله گردش به دور ماه وارد می شود. گریل الف و گریل ب با هم طوری ماه را مطالعه خواهند کرد که تا کنون مطالعه نشده است.

چارلز بولدن،مدیریت ناسا اعلام کرد:ناسا با یک ماموریت تازه به استقبال سال نو می رود، فضاپیما دوقلو گریل ناسا اطلاعات ما در مورد ماه و تکامل سیاره خودمان را به شدت افزایش خواهد داد. ما امسال را با یاد آوری این امر به مردم جهان آغاز می کنیم که ناسا کارهای عظیم و جسورانه می کند تا به ارتفاعات تازه و کشف ناشناخته ها دست یابد.

گریل  ب در ساعت 2:43 بعد از ظهر امروز به وقت آمریکا به مرحله گردش به دور ماه وارد شد. گریل الف احتراق موتورخود را دیروز در ساعت 2 بعد از ظهر به وقت آمریکا با موفقیت به پایان رسانید. مانور های ورود، فضاپیما را در یک مدار قطبی بیضی شکل با دوره گردش تقریبی 11.5 ساعته قرار می دهد. پس از هفته های آتی، تیم گریل یک سری سوخت را برای هر یک از دو فضاپیما حذف می کند تا دوره گردششان را به زیر دو ساعت تنزل دهد. در شروع مرحله علم در مارس 2012، دو گریل در نزدیکی قطب و در حدود گردش دایره ای با ارتفاع 34 مایل(55 کیلومتر) خواهد بود.

در طول ماموریت علمی گریل،هر دو فضاپیما مقادیری سیگنال های رادیویی معین گر فاصله بینشان را مخابره خواهند کرد. همانطور که در مناطق با جاذبه کمتر و یا بیشتر ایجاد شده توسط مشخصه های قابل رویت همچون کوه ها و دهانه ها پرواز می کنند، جرم های پنهان زیر سطح ماه و فاصله بین دو فضاپیما اندکی تغییر می کند.

دانشمندان این اطلاعات را تبدیل به یک نقشه با کیفیت بالا از میدان جاذبه ماه خواهند کرد. داده ها، دانشمندان را قادر به فهم آنچه در زیر سطح ماه می گذرد می کند. این اطلاعات دانش ما را از چگونگی این امر که چرا مناطق صخره ای، زمین را به جهانی متمایز در منظومه خورشیدی تبدیل کرده است آگاه می کند.

هر کدام از دو فضاپیما، دوربین کوچکی با خود دارند که "مون کم" گریل(اطلاعات دریافتی مخصوص دانش آموزان دوره متوسطه از ماه) است که صرفا هدف آموزش و دسترسی عموم را دارد. برنامه "مون کم" توسط سالی راید، اولین زن آمریکایی که به فضا رفت و تیم وی در علوم سالی راید با همکاری دانشجویان سال آخر دانشگاه کایفرنیا در سان دیگو رهبری می شود.

"مون کم" گریل مدارس دوره متوسطه را در سطح کشور با ماموریت گریل و اکتشافات ماه درگیر می کند.هزاران دانش آموز پایه پنجم تا هشتم، مناطقی را در ماه انتخاب کرده و درخواست خود را به مرکز انجام ماموریت "مون کم" گریل در سان دیگو خواهند فرستاد. تصاویری از مناطق مشخص شده توسط ماهواره های گریل برای مطالعه دانش آموزان به زمین مخابره می شود.

یک مسابقه دانش آموزی که در اکتبر 2011 شروع شد نیز به انتخاب نام های تازه ای برای این فضاپیما پرداخت. نام های تازه طبق برنامه در ژانویه 2012 اعلام خواهند شد.  راید و ماریا زوبر،‌بازرس اصلی ماموریت در موئسسه تکنولوژی ماساچوست در کمبریج دور نهایی قضاوت را برگزار نمود

[پیوست خبر...]

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1850)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 121
  • فضاپیما دوقلو گریل ناسا بار دیگر به مدار ماه می پیوندد

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3