اخبار

بخش گُدارد ناسا نقش مهمی درماموریت ماه ناسا بازی می نماید


در راستای همکاری با مرکز تحقیق Ames ناسا درسیلیکون کالیفرنیا، امکانات پرواز والُپ گدارد کاوشگر غبار و جو محیطی ماه که بهنام LADEE شناخته شده است و یک ماموریت رباتیک که جو نازک و ذرات غبار ماه را 

تصویری هنری از فضاپیمای کاوشگر LADEE ناسا در مداربالای ماه در حالیکه غبار، نور را در طول مدت غروب خورشید در ماه پخش می نماید، می باشد.

Ames فضاپیمارا طراحی،توسعه ، ساخته و مورد آزمایش قرار داده همچنین ماموریت 100 روزه رامدیریت        می نماید. در این ماموریت تلاش می شود تا مشخص شود که آیا غبار باعث روشنایی مرموز بر روی افق ماه که فضانوردها در طول مدت چندین ماموریت آپولو دیده اند می باشد یا خیر و گدارد چندین نقش کلیدی در LADEE بازی می کند.

بعد از پرتاب، Ames فضاپیما را کنترل می نماید و عملیات ماموریت را انجام می دهد. گداردمسئول پرتاب LADEE و چندین مولفه مهم LADEE شامل ابزار، تشخیص حداکثر بار قابل حمل این ماموریت و عملیات دانش می باشد.

یکی از بزرگترین نقشهای LADEE این است که چهارابزار ماموریت را مدیریت نماید. سه ابزار حمل شده- طیف سنج جرم خنثی یا NMS، طیف سنج نورفرابنفش و مریی و آزمایشگر غبار ماه یا LDEX- ترکیبات جو ماه را مطالعه نموده و غبار ماه را تحلیل می نمایند.

NMS در گدارد طوری طراحی شده که تغییرهای گازهای جو ماه را در حالیکه فضاپیما به دور ماه می گردداندازه گیری نماید. طیف سنج مشابه ای نیز برای کاوش جو بهرام در ماه نوامبر پرتاب خواهد شد.

LADEE نیز ابزار برقراری ارتباط لیزر ماه یا LLCD نیز در اینماموریت جز وسایل فرستاده شده میباشد. LLCD یک لیزر ابدایی استکه می تواند روزی جایگزین امواج رادیویی که هم اکنون در ارتباطهای ماهواره ها استفاده می شوند شود و انتظار می رود اطلاعات بیشتری را سریعتر منتقل نماید.

مقدار زیادی داده منتقل شده از فضاپیمای LADEE توسط مجموعهشنهای سفید گدارد در لاس کروسز دریافت می شود.

علاوه بر اینکه این ماموریت به خاطر محموله آن و تلاش مشترک بین گدارد و Ames بی همتا است، LADEE نیز به خاطر هزینه های پایین آن به گدارد امکان خلاقیت در مدیریت این ماموریت را داده است.

LADEE یک ماموریت تاریخی است و آن هیجان انگیز است زیرا گدارد، هر دوی Wallops و  Greenbelt، نقش بزرگی در آن دارد. فرآیند در این ماموریت، از تشخیص گذشته مرموز آپولو تا توصیف آینده قابلیتهای ارتباطی، برای ناسا خیلی هیجان انگیز است. 


برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.