Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

10

مقارنه ی دو سیاره مریخ و زهره

مقارنه ی دو سیاره مریخ و زهره
غروب 7ام اسفندماه 1395، دقایقی بعد از غروب خورشید مقارنه ی زیبای سیاره زهره و سیاره سرخ رنگ مریخ را خواهیم داشت. فاصله ظاهری این دو جرم تقریباً 7 درجه و در صورت فلکی حوت قرار دارند. در این زمان این دو سیاره در سمت غرب و جنوب غرب آسمان تهران قابل مشاهده می باشند. قدر سیاره زهره(ناهید)61/4- بوده و مریخ(بهرام) 28/1 دارد.
سیاره سرخ گوی مریخ(بهرام)، یک دوم زمین قطر دارد و مساحت سطح آن برابر با مساحت خشکی‌های روی زمین است. همانند زمین، یخ‌های قطبی، دره‌های گود، کوه، غبار، توفان و فصل دارد. در دشت‌های آن مانند ماه، گودال‌هایی برآمده از برخورد سنگ‌های آسمانی دیده می‌شود. این سیاره دو ماه کوچک به نام‌های فوبوس و دِیموس دارد.
 سیاره زهره (ناهید) نزدیک‌ترین سیاره به زمین می‌باشد، این سیاره بدون ماه است. جو ضخیم و غلیظ آن موجب می‌شود که دیدن سطح آن از طریق رصد، دشوار باشد. این سیاره دومین جرم درخشان در آسمان می باشد و مدارش برعکس سیارات دیگر منظومه شمسی می چرخد.
علاقه مندان می توانند این مقارنه ی زیبا را  قسمت غرب و جنوب غرب آسمان تهران در ارتفاع 25 درجه مشاهده کنند.

تعداد امتیازات: (3) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1333)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 2936
  • مقارنه ی دو سیاره مریخ و زهره

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3