Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

26

تصویری از تپه های شنی تاریک بر روی سیاره بهرام

تصویری از تپه های شنی تاریک بر روی سیاره بهرام

این تصویر از تپه های شنی تاریک بر روی بهرام در تاریخ 6 فوریه2016 توسط دوربین HiRISE  بر روی مدارگرد شناسایی بهرام ناسا گرفته شده است. این تپه ها تحت تاثیر توپوگرافی محلی می باشند. شکل و جهت تپه ها معمولاً می توانند در مورد جهت باد اطلاعاتی به ما دهند اما در این تصویر شکلهای تپه ها خیلی پیچیده بوده و بنابراین سخت بتوان فهمید جهت باد از کدام طرف بوده است.

به هر حال یک فرورفتگی دایره ای (احتمالاً یک دهانه قدیمی و پر نشده) مقدار شن موجود برای تشکیل تپه را محدود نموده و بادهای محلی را متاثر کرده است. در نتیجه تپه ها در این محل به شکل خطها و نقطه های مشخص در آمده اند. "خطها" تپه های خطی ، که توسط بادها از دو جهتی که به موازات تپه ها حرکت نمی کنند، به وجود آمده اند. در عوض اثر مرکب بادها از دوجهت عمود به تپه ها مواد را به شکل خطی جمع آوری می کند. "نقطه های" کوچکتر به نام تپه های " barchanoid " در محلهایی رخ    می دهند که کمی اختلال در فرایند تشکیل این تپه های خطی رخ می دهد. این فرایند به خوبی در حال حاضر شناخته نشده است و یکی از انگیزه های تصویربرداری این منطقه توسط دوربین HiRISE می باشد. 

تعداد امتیازات: (3) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1037)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 2768
  • تصویری از تپه های شنی تاریک بر روی سیاره بهرام

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3