Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

27

فضا پیمای افقهای تازه، آسمانی آبی و آب یخ زده بر روی پلوتو کشف نمود

فضا پیمای افقهای تازه، آسمانی آبی و آب یخ زده بر روی پلوتو کشف نمود
 در این تصویر که با دوربین MVIC افقهای تازه گرفته شده لایه مه پلوتو به رنگ آبی دیده می شود. لایه های بالای این مه به نظر می رسد که در سرشت مشابه با آنچه که در قمر کیوان، تیتان، دیده شده مشابه باشد.  منشا هر دوی آنها به نظر می رسد واکنشهای شیمیایی نیتروژن و متان به وجود آمده با نور خورشید باشند که منجر به به وجود آمدن ذرات نسبتاً کوچک غبار گونه به نام tholins می شوند، ذراتی که با پایین آمدن به سمت سطح بزرگتر می شوند. این تصویر توسط نرم افزاری به وجود آمده که داده های طول موجهای آبی و سرخ و نزدیک به فروسرخ را با هم ترکیب می نماید و تا آنجا که ممکن است محتملترین رنگی را که چشم انسان درک می نماید بدست می دهد. 
خود ذرات موجود در این مه تقریباً خاکستری و سرخ می باشند، اما آن گونه که نور آبی را می پراکنند نظر تیم افقهای تازه را جلب نموده است. این رنگ آبی واضح، در مورد ترکیب و اندازه ذره های مه به ما اطلاعاتی می دهد. آسمان آبی اغلب نتیجه پراکندگی نور خورشید توسط ذرات خیلی ریز است. بر روی زمین این ذرات مولکولهای ریز نیتروژن هستند. بر روی پلوتو به نظر می آید که این ذرات بزرگتر باشند اما هنوز نسبتاً کوچک بوده  ذرات غبار گونه می باشند که آنها را tholins می نامند.

دانشمندان بر این باورند که ذرات tholins در ارتفاعات جو تشکیل می شوند، جاییکه پرتوهای فرای بنفش خورشید مولکولهای نیتروژن و متان را شکسته و یونیزه می نماید و به آنها امکان می دهد تا با هم واکنش داده تا یون های باردار مثبت و منفی پیچیده و پیچیده تری را به وجود آورند. زمانیکه که آنها با هم دوباره ترکیب می شوند، ماکرومولکولهای خیلی پیچیده ای را به وجود می آورند، این فرایند در ارتفاعات جو قمر کیوان، تیتان، کشف شد.(برای دیدن عکس به فایل ضمیمه شده مراجعه نمایید).

در دومین یافتۀ مهم، افقهای تازه منطقه های کوچک بسیاری را از آب یخ زده که آشکارا در معرض دید بوده اند یافت. این کشف توسط داده ایی که توسط Ralph spectral composition mapper نصب بر روی افقهای تازه جمع آوری شده بود انجام شد. مهمترین نشانه آب یخ زده در طول Virgil Fossa درست غرب دهانه Elliot در سمت چپ و نیز در Viking Terra نزدیک بالای حاشیه تصویر الحاقی می باشد. یک منطقه مهم دیگر نیز در Baré Montes سمت راست تصویر، در طول تعداد زیادی منطقه کوچک دیگر، به همراه تراکم دهانه ها و دشتهای بین کوهها می باشد. این منظره 450 کیلومتر پهنا دارد.
فضاپیمای افقهای تازه هم اکنون 5 میلیارد کیلومتر از زمین فاصله دارد و تمام سیستمهایش سالم بوده و به طور نرمال کار می نمایند.

تعداد امتیازات: (3) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1266)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 2614
  • فضا پیمای افقهای تازه، آسمانی آبی و آب یخ زده بر روی پلوتو کشف نمود

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3