Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

26

بادهای خورشیدی سبب ایجاد نور شفق قطبی می شوند

بادهای خورشیدی سبب ایجاد نور شفق قطبی می شوند
در شب 8  اکتبر 2015 یک عکاس نروژی عکسی از رقص شفق شمالی گرفته است.
شفق قطبی زمانی ایجاد می شود که مواد مغناطیسی خورشید با سرعت بالا به میدان های مغناطیسی زمین (مگنتوسفر)برخورد می کنند. این برخورد باعث ایجاد اعوجاج ذرات در مگنتوسفر می شود که این رخداد طوفان خورشیدی نام دارد.
ذرات باردار در خطوط میدان مغناطیسی نزدیک به اتمسفرزمین به دام می افتند، در اینجاست که این ذرات باردار با مولکول های هوای اتمسفر برخورد می کنند و به صورت درخشان دیده می شوند و شفق قطبی را ایجاد می کنند.
به نظر می رسد تعداد زیادی از طوفان های مغناطیسی وابسته به ابرهایی از مواد خورشیدی هستند که از خورشید گسترده می شوند، این رویداد پس زدن مواد تاج خورشیدی یا (CME) نامیده می شود، این طوفان به وسیله ی جریان بسیار سریعی از بادهای خورشیدی ایجاد می شود.
طوفان های مغناطیسی که به دلیل جریان های بسیار سریع باد خورشیدی ایجاد می شوند، غیر عادی نیستند.
زمانی که فعالیت های خورشیدی مانند CME ها در کمترین فرکانس خود هستند، این جریان های سریع در واقع بیشترین دلیل به وجود آمدن  طوفان های مغناطیسی هستند که شفق قطبی را ایجاد می کنند.

تعداد امتیازات: (3) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1513)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 2612
  • بادهای خورشیدی سبب ایجاد نور شفق قطبی می شوند

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3