Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

21

هابل انبوهی از ستاره رصد کرد

هابل انبوهی از ستاره رصد کرد
انفجار صورتی و قرمز، خطوط تاریکی از گرد و غبار کیهانی، و یک پراکندگی درخشان از ستاره ها می باشد، تصویر تلسکوپ فضایی هابل NASA/ESA   قسمتی از یک کهکشان مارپیچی میله ای آشفته  به نام NGC428  را نشان می دهد.
که به طور تقریبی در فاصله ی 48 میلیون سال نوری از زمین در صورت فلکی Cetus (هیولای دریا) واقع شده است.
اگر چه شکل مارپیچی هنوز در حد مشاهده در یک تصویر بسته است، به طور کلی ساختار مارپیچی NGC428 تا اندازه ای نابهنجار(کج و کوله) و دارای پیچ خوردگی است که به نظر می رسد نتیجه ی یک برخورد بین دو کهکشان باشد.
همچنین در این تصویر مقدار زیادی شکل گیری ستاره ای وجود دارد که در داخل NGC428  اتفاق افتاده است.
که نشانه ی گویای دیگری از یک تداخل کهکشانی است.
زمانی که کهکشان ها با هم برخورد می کنند ابرهای گازی آنها می توانند با هم ادغام شوند، ضربه های شدید و بسته های گازی داغی ایجاد می شوند و اغلب موج جدیدی از شکل گیری ستاره ای راه می افتد.
NGC428 به وسیله ی ویلیام هرشل در دسامبر 1786 کشف شد.
اخیراً یک نمونه از ابرنواختر به نام SN2013ct در داخل کهکشان به وسیله ی استوارت پارکر از BOSS (Backyard Observatory Supernova Search)  (پروژه ای در استرالیا و نیوزلند) کشف شد، اگر چه متاسفانه در این تصویر قابل مشاهده نیست.
این تصویر به وسیله ی دوربین پیشرفته ی هابل برای نقشه برداری (ACS)  و دوربین سیاره ای و پهنای زمینه  ی زیاد 2(wide field)  (WFPC2)  گرفته شده است.

تعداد امتیازات: (4) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1201)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 2590
  • هابل انبوهی از ستاره رصد کرد

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3