Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

30

کاوشگر اعزامی مریخ ناسا تحقیقاتش در فضا را آغاز می کند

کاوشگر اعزامی مریخ ناسا تحقیقاتش در فضا را آغاز می کند

این تصور یک هنرمند از فضاپیمای حامل آزمایشگاه علوم مریخ در حین دوره گردش، بین پرتاب و فرود نهایی بر مریخ است

پاسادینا-کالیفرنیا، کاوشگر کنجکاو که اندازه یک اتومبیل است ردیابی تابش های فضایی را که در طول سفر 8ماهه اش از زمین تا مریخ انجام می دهد را شروع کرده است. این کاوش کمکیست برای برنامه ریزی سفرهای آینده انسان به مریخ.
کنجکاو در آزمایشگاه علوم مریخ در تاریخ 26نوامبر از ایستگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا به سمت مریخ پرتاب شد.کاوشگر حامل وسیله ای به نام دستگاه ردیاب و ارزیاب تابش است که کارش ردیابی ذرات اتمی و درون اتمی پر انرژی است که از خورشید، ابر اختر ها و دیگر منابع ساطع می شوند.
این ذرات شامل پرتاب هایی هستند که می توانند برای هر نوع جاندار و فضانوردان حاضر در فضا و یا مریخ مضر باشند. کاوشگر تابش های سطح مریخ را نیز پس از فرودش در آگوست 2012 ردیابی می کند.
به گفته دان هسلر پایه گذار اصلی آرای دی در موسسه تحقیقاتی جنوب شرقی بولدر،کولو:آر ای دی به عنوان فیلتری برای فضانوردان حاضر در یک فضاپیما در حال حرکت به سمت مریخ عمل می کند.دستگاه در عمق فضاپیما قرار دارد، درست مثل محل استقرار فضانوردان در فضاپیما.فهم اثرات فضاپیما بر میدان تابشی در ساخت سفینه های ناقل فضانوردان به سطح مریخ  ارزشمند خواهد بود.
ردیابی های سابق ذرات پر انرژی در فضا با استفاده از وسایل موجود در و یا نزدیکی فضاپیما بوده است.وسایل آر ای دی بر روی کاوشگر، داخل فضاپیما سوار است و توسط دیگر اجزائ آزمایشگاه علوم مریخ محافظت می شود از جمله این اجزا، سپر هوایی محافظ کاوشگر را می توان نام برد که از کاوشگر در حین فرود در جو فوقانی مریخ محافظت می کند.
اجزائ فضاپیما در حین ایجاد سپر می توانند به ذرات ثانویه تولید شده در هنگام برخورد ذرات پر انرژی به سطح فضاپیما بپردازند.در برخی شرایط ذرات ثانویه از ذرات نخستین می توانند زیان آورتر باشند.
این اندازه گیری های نخستین، نشانگر شروع بازخورد اطلاعات از ماموریتیست که از 10 دستگاه در کنجکاو برای ارزشیابی این مساله که آیا دهانه گیل بر زندگی میکروبی تاثیر مثبتی داشته یا خیر.
به گفته داگ مک کوییزشن، مدیر برنامه اکتشافی مریخ در ارگان ناسا در واشینگتون:در حالی که کنجکاو به دنبال آثار حیات در مریخ نمی گردد ولی یافته هایش ممکن است تحولی در مورد دانسته هایمان از تکامل و تاریخچه حیات در زمین و هر جای دیگر در جهان ایجاد کند. یک چیز حتمی است، یافته های کاوشگر اطلاعات مهمی را مهیا می سازد که همه برنامه ها و تحقیقات به وسیله انسان و یا روبات را برای چندین دهه تحت تاثیر قرار می دهد.
از ساعت 9صبح به وقت ایالات متحده، تاریخ 14دسامبر، فضانورد 31.9میلیون مایل(51.3 میلیون کیلومتر)را از سفر 352میلیون مایلی اش(567میلیون کیلومتر)را طی کرده است.اولین مانور تصحیح مسیر در طول سفر برای اواسط ژوئن طرح ریزی شده است.

بخش علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران

[پیوست خبر...]

تعداد امتیازات: (2) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1596)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 132
  • کاوشگر اعزامی مریخ ناسا تحقیقاتش در فضا را آغاز می کند

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3