Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

14

اولین سفینه GRAIL ناسا وارد مدار ماه شد

اولین سفینه GRAIL  ناسا وارد مدار ماه شد

تصویری ازماموریت GRAIL

اولین سفینه از دو سفینه فضایی جهت مطالعه ماه،با جزییات بی نظیر وارد مدار قمری شد.

بازیابی گرانش ناسا و آزمایشگاه داخلی(GRAIL)-سفینه فضایی برنامه اش را با موفقیت به اتمام رساند و سوخت موتور اصلی آن در ساعت 2 بعد از ظهر PST به اتمام رسید. (5 بعد از ظهر EST (.در ساعت 3 بعد از ظهرPST (6 بعد از ظهرEST) GRAIL-A در مداری 56 مایلی در حدود 5.197 مایلی(90 کیلومتری در حدود 8.363 کیلومتری) اطراف ماه است که تکمیل آن11.5 ساعت بطول می انجامد.

ماریا زوبر می گوید: " تصمیم من در سال جدید ،حل و باز گشایی رموز و نادانسته های ماه،زمین و دیگر سیارات صخره ای است و اکنون که GRAIL با موفقیت در مدار اطراف ماه قرار گرفته است ما یک قدم به هدفمان نزدیک شدیم.

مرحله بعدی ماموریت فردا زمانیکه جفت GRAIL-A ،GRAIL-B ،سوخت اصلی اش را برای قرار گرفتن  مدار قمری بکار می برد ،اتفاق می افتد.در ساعت 3 بعد از ظهر PST  (6 بعد از ظهرEST) امروز،GRAIL-B، 018/30 مایلی ( کیلومتری309/48)از  ماه و نزدیک به 896 mph  ( کیلومتر در ساعت1.442)  . شروع قرارگیری موتور . GRAIL-B در مدار، اول ژانویه در 2:05بعد از ظهرPST (5:05 بعد از ظهر EST) است و حدود 39 دقیقه بطول می انجامد.

دیوید لمن می گوید با قرار گرفتن GRAIL-A در مدار ماه ، ما درمیانه مسیر هدف خود هستیم.و همچنین  فردا در هر جای دیگری ممکن است سال نو باشد ،اما صرفاٌ یک روز کاری دیگر در اطراف ماه و در JPL برای تیم GRAIL است.

زمانیکه هر دو سفینه فضایی در مدار تایید شده قرار گرفتند،کارهای علمی  در مارس شروع خواهد شد.سفینه فضایی امواج رادیویی دقیقی بین مسافت تعیین شده در زمانیکه در مدار تشکیل شده ماه هستند، را منتقل می کند.زمانیکه آنها بالای مناطق بزرگتر و کو چکتر از گرانش ایجاد شده توسط خصوصیات نمایان و قابل مشاهده مانند کوهها ،دهانه آتشفشان و توده های پنهان شده در زیر سطوح قمری قرار می گیرند،فاصله بین دو سفینه فضایی به آرامی تغییر می کند.

دانشمندان این اطلاعات را جهت راه حلی اساسی برای میدان گرانشی زمین ترجمه می کنند.این اطلاعات به دانشمندان برای دستیابی به آنچه  در سطوح پایینی ماه اتفاق می افتد و جهت اینکه چطور زمین  و همسایگان صخره ای اش در منظومه شمسی توسعه یافته اند

[پیوست خبر...]

تعداد امتیازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1611)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 120
  • اولین سفینه GRAIL  ناسا وارد مدار ماه شد

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3