Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

14

فضا پیمای GRAIL- A تا ماه، 24 ساعت فاصله دارد

فضا پیمای GRAIL- A تا ماه، 24 ساعت فاصله دارد

با استفاده از تکنیک تشکیل – پروازی دقیق فضا پیمای GRAIL دو گانه میدان گرانشی ماه را همانطور که در این تصویر ساختگی نشان داده شده است ، نقشه برداری خواهد کرد.

در ساعت p.m PST2:01 ،فضا پیمای GRAIL – A ناسا کار موتور اصلی خود. را کامل کرد که این مساله باعث شد در مدار دور ماه حرکت کند.

در ساعت p.m PST1:21فضا پیمای GRAIL – A  ناسا شروع به روشن کردن موتور اصلی خود برای قراردادن فضاپیما ر مدار اطراف ماه نمود. کالیفرنیا- پاسادنا: فضا پیمای باز یابی گرانش و آزمایشگاه داخلی ناسا GRAIA – A تا روشن کردن موتوری که آن را در مدار ماه قرار می دهد 24 ساعت فاصله دارد.در لحظه ای که فضا پیما این مرحله ی مهم را در ساعت p.m PST 1:21 روز 30 دسامبر 2011 پشت سر می گذارد، فضا پیمااز ماه 49500 کیلومتر فاصله دارد.

راکت مشابه داخلی پرتاب شده در دهم سپتامبر 2011 که جفت مشابه GRAIL – A است یعنی GRAIL – B طبق برنامه باید مرحله ی روشن کردن موتور خود برای وارد شدن به مدار ماه را در روز سال نوی میلادی
 (1 ژانویه) در ساعت p.m PST 2:05 انجام دهد.

همینطور که آنها به ماه نزدیک می شوند ، هر دوی مدارگردها از سمت جنوب به طرف ماه حرکت می کنند و مستقیماّ در نزدیکی بالای قطب جنوب ماه پرواز می کنند. مرحله روشن شدن موتور GRAIL – A برای قرار گرفتن در مدار ماه تقریباّ 40 دقیقه طول می کشد تا کامل شود و سرعت فضا پیما را حدود 687 کیلومتر بر ساعت تغییر می دهد. همین مرحله برای GRAIL – B ، 25 ساعت بعد اتفاق می افتد و حدود 39 دقیقه به طول می انجامد و انتظار می رود سرعت این فضا پیما در این مرحله 692 کیلومتر بر ساعت تغییر کند.

مانور ورود به مدار ماه هر کدام از مدارگردها را به مدار بیضوی نزدیک به قطب وارد می کند که دوره ی تناوب مداری هر کدام 5/11 ساعت می باشد. در طول هفته های آینده تیمGRAIL یک سری از روشن کردن موتورها را برای هر یک از فضا پیماها انجام می دهند تا دوره ی تناوب آنها را کاهش داده و به زیر دو ساعت برسانند.

در آغاز مرحله علمی در مارس 2012 دو فضا پیما GRAIL در مدارهای نزدیک به قطب تقریباّ دایره ای در ارتفاع تقریباً 55 کیلومتری به دور ماه می گردند.

در طول مرحله ی علمی ، ماه در زیر مدار GRAILسه بار خواهد چرخید. جمع آوری داده های گرانشی در طول یک چرخش کامل (3/27 روز) نقشه برداری چرخه ای نامیده می شود . وقتی جمع آوری علمی شروع شد ، فضا پیما سیگنالهای رادیویی را با دقت می فرستد تافاصله ی بین آنها در حین چرخش به دور ماه را مشخص کند . انتظار می رود تفاوت های گرانشی منطقه ای بر سطح ماه این فاصله ها را منبسط و منقبض نماید. دانشمندان GRAIL این اندازه گیریهای دقیق را استفاده خواهند نمود تامیدان گرانشی ماه را توصیف کنند. داده ها به دانشمندان این ماموریت اجازه می دهد که آنچه را که در زیر سطح ماهواره های طبیعی ما اتفاق می افتد را بفهمند. این اطلاعات به ما کمک می کند تا بیشتر بفهمیم که ماه ،زمین و سایر سیارات صخره ای چگونه تشکیل شدند.

اطلاعات بیشتر راجع به فضا پیمای GRAIL درآدرسهای زیر موجود است:

                               www.nasa.gov/grail

                                grail.nasa.gov        

اخبار فضا پیمای GRAIL نیز در آدرس زیر موجود است:

www.gpl.nasa.gov/news/press- kits/grailuneh.pdf

بخش علمی مرکز علوم وستاره شناسی تهران

[پیوست خبر...]

تعداد امتیازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1816)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 119
  • فضا پیمای GRAIL- A تا ماه، 24 ساعت فاصله دارد

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3