Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

20

پناهگاه گریلی محل کار زمستانی کاوشگرمریخ است

پناهگاه گریلی محل کار زمستانی کاوشگرمریخ است
پناهگاه گریلی محل کار زمستانی کاوشگرمریخ است

کاوشگرتحقیق مریخ ناسا، فرصت، دوربین هدایت شوندۀ خود رابرای گرفتن این عکس از نمای رو به شمال پناهگاه گریلی جاییکه این کاوشگر در طول پنجمین زمستان مریخی خود در آن کار می کند، استفاده نمود.

این عکس تکه تکه بهم پیوسته توسط دوربین پانورامایی کاوشگر تحقیق مریخ، فرصت، (Pancam) در sol2793 در دوم دسامبر سال میلادی 2011 به دست آمد.

این عکس تکه تکه بهم پیوسته توسط دوربین پانورامایی کاوشگر تحقیق مریخ، فرصت، (Pancam) در sol2793 در دوم دسامبر سال میلادی 2011 به دست آمد.

کاوشگر تحقیق مریخ ناسا، فرصت، پنجمین کار کردن در زمستان مریخی خود را در محلی که به طور غیر رسمی "پناهگاه گریلی" نامیده شده خواهد گذراند.

کاوشگر تحقیق مریخ ناسا، فرصت، چند ماه آینده را در محلی که به طور غیر رسمی "پناهگاه گریلی" نامیده می شود خواهد گذراند. این نام به احترام سیاره شناس رونالد گریلی (1939-2011) نامگذاری شده، کسی که یکی از اعضای تیم علمی کاوشگرهای مریخ و تعداد زیاد دیگری از ماموریتهای بین سیاره ای بود.

این محل منطقه ای مرتفع بوده که دارای یک دامنۀ رو به خورشید است که کمک می کند کاوشگر انرژی خورشیدی کافی را در طول پنجمین زمستان مریخی خود بدست آورد. در این محل همچنین شرایطی محیا    می باشد تا دانشمندان علاقه مند بازوی روباتیک این کاوشگر را امتحان کنند.

به علت اینکه فرصت نسبت به کاوشگر دوقولوی خودروح به استوا نزدیکتر است، نیازی به باقی ماندن در یک منطقۀ با شیب رو به خورشید در طول زمستانهای قبلی نداشت. اما حالا پنلهای خورشیدی فرصت یک لایۀ ضخیمتری از پوشش غبار را نسبت زمستانهای قبلی حمل می کنند. اگر یک باد که احتمال وزیدنش کم است پنلهای فرصت را طی چند هفته آینده تمیز نکند، تیم دانشمندان استراتژی ای را که برای سه زمستان برای روح به کار بردند را به کار می برند: یعنی باقی ماندن بر روی یک سطح با شیب رو به خورشید. برای چندین ماه کاهش نور روزانه در قبل و بعد نقطۀ انقلاب زمستانی نیمکرۀ جنوبی مریخ در 30 اُم ماه مارس سال 2012، خورشید از دید کاوشگر نسبتاً در پایین آسمان شمالی حرکت میکند و فرصت در شیب رو به شمال کار خواهد نمود.

طرحهای تحقیقاتی در پناهگاه گریلی شامل تحقیق علم-رایویی داخل مریخ که این هفته آغاز می شود، بررسی ترکیبات معدنی و ساختار منطقه، و ضبط یک تصویر پانورامای رنگی 360 درجه ای از پناهگاه گریلی است. گریلی درس نسلهای دانشمندان سیاره شناس را در دانشگاه ایالی آریزونا تا هنگام مرگش دو ماه پیش درس می داد.

تحقیق علم رادیویی لگ زدنهای کوچکی که در چرخش مریخ وجود دارد را مطالعه می کند تا بصیرتی راجع به هستۀ این سیاره به دست آورد. این مطالعات نیازمند هفته های زیادی ثبت رادیویی حرکت یک نقطه بر روی سطح مریخ می باشد تا بتواندتغییرات در محور چرخش سیاره را اندازه گیری کند.

منطقۀ کار زمستانی کنار "دماغۀ یورک" که قسمتی از کنارۀ دماغۀ اِندیور است قرار گرفته است. فرصت پنج ماه قبل بعد از سه سال حرکت از دهانۀ کوچکترویکتوریا، که دو سال تحت مطالعه بوه، به این دهانه که 22 کیلومتر عرض دارد، رسید.

فرصت و روح ماموریتهای نخستین سه ماهۀ خود  را در آوریل 2004 به پایان رساندند و کار خود را برای  سالها ماموریتهای اضافۀ کمکی ادامه دادند. هر دو کاوشگر کشفهای مهمی در مورد محیطهای مرطوب بر روی مریخ و در زمانهای باستان که ممکن است برای وجود حیات میکروبی مورد نیاز باشد، انجام داده ند.

روح به ارتباطهای خود با زمین در ماه مارس 2010 پایان داد که علت آن کاهش انرژی اش بعد از از دست دادن کارایی دوتا از شش چرخش که باعث شد نتواند به سمت خورشید در چهارمین زمستان مریخی اش مایل شود، بود.

آزمایشگاه پیشران جت ، یک زیر شاخه از انستیتو فن آوری کالیفرنیا در پاسادنا می باشد که پروژۀ کاوشگر تحقیقاتی مریخ را برای بخش ماموریت علم ناسا در واشنگتن مدیریت می کند. اطلاعات بیشتر در مورد فرصت در آدرسهای زیر آنلاین می باشد:

marsrovers.jpl.nasa.gov

و

www.nasa.gov/rovers

بخش علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران

[پیوست خبر...]

تعداد امتیازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1649)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 113
  • پناهگاه گریلی محل کار زمستانی کاوشگرمریخ است

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3