Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

20

ضربان سیگنالی اشاره برکوچکترین سیاه چاله دارد

ضربان سیگنالی اشاره برکوچکترین سیاه چاله دارد

بر خلاف ضربان قلب انسان ،ضربان قلب یک سیاه چاله یک راز است.مشاهدات اخیرپیشنهاد کرد که لنگر گاه جهان، حداقل دو سیاه چاله با سیگنالهایی مشابه آنچه توسط الکتروکاردیوگرام اندازه گیری می شود،می باشد.علاوه بر این ،یکی از این ضربان های کیهانی ممکن است از کوچکترین سیاه چاله مشاهده شده ،ناشی شود.

بطور منظم ،نقطه اوج در این اشعه ایکس که از این سیاه چاله ها می آیند ،هیچ ارتباط فیزیکی با بیب بیب سیگنال زندگی ندارند:به نظر میرسد که پالسها از شراره های اشعه ایکس می آیند.سیاه چاله ها به خودی خود شراره ایجاد نمی کنند.هر کدام در یک جفت دو تایی با یک ستاره که تمام مواد را در خود فرو می برد،یک صفحه داغ از گازهای یکپارچه در اطراف سیاه چاله تولید می کند.آن صفحه اشعه ایکسهای متناوب ساطع می کند.بیش از 35سال گذشته ،دانشمندان تعداد زیادی سیستمهای اینچنینی مشاهده کردند،و به استثنای موارد کمی،چهار گونه از شراره ها هنگام تحول سیاه چاله ها در طول و قدرشان تغییر  می کنند.

در این تصویر پر از سیاه چاله در سیستم دوتایی ، بادی از صفحه داغ درونی بیرون میزند که این جت قدرتمند را سوخت رسانی می کند.
یکی از آن استثنا ها105+ 1915 GRSاست.این سیستم حاوی 14 توده خورشیدی سیاه چاله ای و بیش از 12 جفت دسته های متمایز سیگنالی که در تناوب و سختی متغیرند،را منتشر می کنندواختر شناسان در این دسته بندی بهت زده شده اند.تا این اواخر ،این سیستم دوتایی یک مقوله غیر متعارف ملاحظه شده بود زیرا این تنها سیستمی بود که سیگنالهای ضربانی را نشان می داد.

هیچ کس مطمئناً نمیداند الگوی این اشعه های ایکس چیست.  

در این حالت سیاه چاله یک رابطه وصل-قطع با منبع تغذیه دارد.وقتی منبع داخلی صفحه گرم شود ،این تشعشعات یک باد قوی بیرونی تولید می کند که موقتاً جت را مسدود می کندو پالسهااز بین میروند.اما بدون هیچ سیستم مقایسه ای دانشمندان نتوانستندهیچ تئوری به جز105+1915 GRS را ثابت کنند.

تحقیقات اخیر در مورد سیاه جاله دوتایی3624-17091 GRSJ توسط (RXTE) نشان می دهد که 105+1915 GRS تنها نیست.تیم بین المللی از دانشمندان گزارش دادند که شباهت قابل توجهی بین اشعه های ایکس اندازه گیری شده توسط RXTE از 3624-17091 GRSJ و105+1915 GRS می باشد.

جان میلرکه درگیر این تحقیق نبوده، میگوید:"من فکر میکنم این بسیار جالب است که سیستم دیگری رفتاری مشابه 105+1915GRSدارد"."بنظرامکانپذیر میرسد که رفتارهای مشاهده شده در 105+1915 GRS خیلی متداولند ومطالب زیادی در مورد جرم ستاره ای سیاه چاله ها وسیاه چاله های پر جرم دیگر در مراکز کهکشانی دارد."

برای کمک نمودن به اختر شناسان جهت دسترسی به اطلاعات بیشتر در مورد مکانیزم رانده شدن سیگنالهای اشعه ایکس ،مشاهدات جدید پیشنهاد می دهد که 3624-17091 GRSJ ممکن است لنگرگاه کوچکترین سیاه چاله کشف شده باشد.گرچه زمان بین ضربان ها می تواند از چند ثانیه تابیش از یک دقیقه تغییر کند،سیگنالهای 3624-17091 GRSJ سریعتر از سیگنالهای 105+1915 GRS نوسان می یابند.یک توضیح برای این پالس سریع این است که 3624-17091 GRSJ سیاه چاله ای کمتر از 3 برابر جرم خورشید دارد-آستانه تقریبی که ستاره های نوترونی را از سیاه چاله ها جدا می کند.

دیگو التامیرنو می گوید:"دقیقاً مثل ضربان موش که از فیل سریعتر می زند،ضربان سیگنالها به جرمشان بر می گردد."توضیحات برای نتیجه گیری کامل نیست.بنابراین وی و همکارانش تمایل دارند در مورد جزئیات این سیستمها بیشتر بدانند."ما احتیاج داریم به تکه های بیشتری از این پازل دست

[پیوست خبر...]

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1735)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 112
  • ضربان سیگنالی اشاره برکوچکترین سیاه چاله دارد

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3