Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

26

اسناد ویدئویی، سفر سه ساله کاوشگر ناسا در مریخ

اسناد ویدئویی، سفر سه ساله کاوشگر ناسا در مریخ
در حالی که کاوشگر تحقیقی ناسا، آپورتونیتی بین سپتامبر 2008 و آگوست 2011 در دهانه ویکتوریا در حال سفر کردن بود،‌تیم کاوشگر در انتهای هر روز سفر خود در مریخ عکسی تهیه می کرد. یک ویدئو از ترکیب این 309 عکس یک سابقه تاریخی از این سفر سه ساله که مسیر 21 کیلومتری را در طول دشت پر از چاله به وجود آمده از آتشفشان ها مریخ طی کرد.
این تصویر نشانگر پیدایی اندور(Endeavour) در افق است که با پیش روی سفر و نزدیکی بیشتر آپورتونیتی به هدفش بزرگتر می شود. سفر شامل انحراف مسیر هایی نیز با سفر کاوشگر درون پهنه باز تراچروس بود.
تیم کاوشگر یک موسیقی متن نیز با استفاده از داده های روزانه بدست آمده از سرعت سنج کاوشگر برای این ویدئو تولید کرد.داده ها با فرکانس پایین، 1000 بار بزرگتر شدند تا به محدوده فرکانس های قابل شنیدن برسند.
پائولو بلوتا، یکی از برنامه ریزان کاوشگر در آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا در پاسادینا- کالیفرنیا، کسی که بسیاری از سفر های کاوشگر را طرح ریزی و در تولید این ویدئو دست داشت گفت :این صدا نمایانگر لرزش های کاوشگر در هنگام حرکت بر روی سطح مریخ است. وقتی صدا بلند می شود یعنی کاوشگر بر روی سطح صخره ای حرکت می کند و وقتی صدا کمتر می شود یعنی حرکت آن بر روی شن است.  
آپورتونیتی و کاوشگر دوقلویش، اسپیریت، ماموریت اصلیشان را در آوریل 2004 به پایان رسانیدند. هر دو کاوشگر برای ماموریت های بیشتر، چند سال اضافه تر به کار خود ادامه دادند. هر دو آنها کشفیات مهمی درباره محیط های مرطوب مریخ باستان که می توانست حامی خوبی برای زندگی میکروبی باشد را داشته اند. اسپیریت در سال 2010 ارتباط خود را از دست داد. ولی آپورتونیتی هنوز کار خود را در اندور(Endeavour) ادامه می دهد. ناسا نسل بعدی کاوشگر مریخ، کنجکاو، که به اندازه یک اتوموبیل است را در پاییز 2011 ارسال می کند تا در آگوست 2012 به دهانه گیل در مریخ برسد.

[پیوست خبر...]

تعداد امتیازات: (2) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1749)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 108
  • اسناد ویدئویی، سفر سه ساله کاوشگر ناسا در مریخ

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3