Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

22

بارش شهابی جوزایی(دوپیکر)

بارش شهابی جوزایی(دوپیکر)

تصویر بالا بارش شهابی دوپیکر را که سال پیش از آسمان کشور میانمار عکسبرداری شده است، نشان می دهد. بارش شهابی دوپیکر یکی از فعالترین بارشهای سال می باشد و امسال بیشینه بارش در غروب 23 آذر است که امیدواریم با صاف بودن آسمان بتوانیم شهابهای سبزرنگ این بارش را ببینیم. ای بارش تا 25آذر ماه ادامه دارد. متاسفانه در بارش امسال ماه تقریباً کامل را داریم که نور زیاد آن مزاحم رصد شهابها است اما با این حال این بارش ارزش رصد کردن را دارد و انتظار می رود بتوانیم تا حدود 20 شهاب در ساعت در آسمان ببینیم که این از میان 60 یا بیشتر شهاب در ساعت می باشد.  این پدیده نخستین بار در سال 1862 ثبت شد و هر سال آذر باعث یکبارش شهابی می شود.گرچه شما می توانید از غروب آفتاب این بارش را مشاهده کنید اما بهترین زمان برای رصد زمانی در ابتدای بامداد مثل 2 بامداد می باشد که بهترین شانس را برای دیدن شهابها دارید. شهابهای هنگام غروب طولانی تر با درخشش بیشتر و ماندگاری چند ثانیه می باشند. مدتی بعد از غروب بارشها به طور شهابهای سریعتر ظاهر می شوند.سیارک 3200 Phaethon مسئول این بارش شهابی می باشد که غیر معمول است زیرا دنباله دارها معمولاً بارشهای شهابی را به وجود می آورند. این سیارک در سال 1983 میلادی کشف شد. این سیارک از هر سیارک دیگری به خورشید نزدیکتر می شود و یک دور کامل مدار آن 4/1 سال طول می کشد. این سیارک به هنگام نزدیک شدن به خورشید تا 1300 درجه فارنهایت گرم می شود که این منجر به گسیل غبار از آن می شود. این غبارها زمانیکه با سرعت 22 مایل بر ثانیه به زمین برخورد می کنند باعث به وجود آمدن شهابهامی شوند. برای رصد، بهتر است از مناطق شهری که آلودگی نوری دارند دور شوید. در منطقه ای با آلودگی نوری کم می توانید از ساعت 10 شب تا طلوع خورشید هر چند دقیقه یک شهاب ببینید.

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (111)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 3306
  • بارش شهابی جوزایی(دوپیکر)

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3