Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

27

آیا استفاده از سیاه چاله ها برای سفرهای بین ستاره ای ممکن است؟

قبل از اینکه هر نوع راکت و یا موشکی از سوی انسان به فضا پرتاب شود، انسان به سفرهای بین ستاره ای می اندیشید. آیا سیاه چاله ها می توانند گزینه ای مناسب برای نیروی رانشی در سفرهای بین ستاره ای باشند؟ علیرغم پیشرفت های شگفت انگیز بشر در حوزه فناوری های هوا فضا، انسان هنوز سفرهای بین ستاره ای را یک رویا می داند. در کنار هزینه های بالا و زمانبر بودن سفرهای بین ستاره ای، چالش دیگری تحت عنوان سوخت و یا نیروی پیشبرنده وجود دارد که به نظر می رسد این چالش را می توان با استفاده از انرژی سیاه چاله ها برطرف کرد. دانشمندان اخیرا در این اندیشه اند که با استفاده از انرژی گرانشی سیاه چاله ها بتوانند سفرهای بین ستاره ای را ممکن سازند. اما این فرایند چگونه ممکن است؟ بنظر می رسد فضا پیماهای بزرگ در آینده بتوانند با استفاده از نیروی گرانشی عظیم سیاه چاله ها خود را به سرعت ها بالا برسانند. برای سفرهای بین ستاره ای، انرژی بسیاری زیادی لازم است. در واقع سفر بین ستاره ای نیازمند سوخت نسبتی برای رسیدن به سرعت نسبتی یعنی سرعتی نزدیک به سرعت نور است. برای رسیدن به این سرعت، انسان هنوز موفق نشده راهی پیدا کند  چرا که فضاپیما های حال حاضر فاقد ظرفیت و چنین انرژی هستند، بر همین اساس و به منظور رسیدن به این هدف، پیشنهاد دیگری مطرح شده که به پرتاب دایسونی معروف است و نظریه ای متعلق به فیزیکدان معروف فریمن دایسون می باشد. طبق این نظریه، فضاپیماها می توانند خود را در شرایط پرتابی قرار دهند و این شرایط را سیاه چاله ها ی دو گانه ایجاد می کنند. بر اساس تئوری مطرح شده، سیاه چاله ها ی دوگانه می توانند قدرت پرتابی گرانشی مورد نیاز برای سفر بین ستاره ای را فراهم کنند.  100 میلیون سیاه چاله در کهکشان راه شیری وجود دارد. تعداد زیادی از آنها را سیاه چاله های دو گانه تشکیل می دهند که بر مدار یکدیگر می چرخند. همچنین سیاه چاله ها ی دوگانه به شکل آیینه یکدیگر عمل می کنند، زیرا فوتون های ساطع شده از یک سیاه چاله که به افق رویداد سیاه چاله همسایه می رسد دچار خمیدگی شده و به منبع اصلی باز می گرد، لذا سیاه چاله های دوگانه می توانند منبع عظیمی از انرژی برای سفرهای بین ستاره ای باشند. آنها فضاپیماها را قادر می سازند تا بدون استفاده از سوخت به سرعت ها نسبیتی نزدیک شوند. البته این فرایند حتی در سطح تئوریک هم با چالش هایی همراه است که باید در نظریات بعدی به آن چالش ها پرداخته شود  اگرچه شاید موارد مطرح شده برای برخی تنها نظریاتی خنده دار و بدور از واقعیت باشد. اما اگر انسان بخواهد در آینده سفر بین ستاره ای داشته باشد باید تمامی گزینه ها را دست کم در سطح تئوریک مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد و در این بین استفاده از گرانش سیاه چاله ها را باید یک انتخاب مهم تصور کرد.

منبع :  sciencealert

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (144)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 3246

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3