Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

03

ماموریتهای ناسا نخستین علامت نوری از یک پدیده موج گرانشی را دریافت نمودند

ماموریتهای ناسا نخستین علامت نوری از یک پدیده موج گرانشی را دریافت نمودند
برای نخستین بار دانشمندهای ناسا نوری که به یک پدیده موج گرانشی مربوط است را آشکارسازی نمودند. این پدیده ترکیب دو ستاره نوترونی در کهکشان NGC4993 در فاصله حدود 130 میلیون سال نوری از زمین در صورت فلکی مارافسای می باشد. 
در روز 17 آگوست تلسکوپ فضایی پرتو گاما فرمی ناسا یک پالس از نور پر انرژی از یک انفجار قوی را رصد نمود که بلافاصله به ستاره شناسها در سراسر جهان به عنوان یک انفجار پرتو گاما کوتاه گزارش داده شد. دانشمندها در بنیاد دانش ملی رصدخانه موج گرانشی تداخل سنج لیزری (LIGO) موجهای گرانشی به نام GW170817 را از یک جفت ستاره در حال برخورد که به این انفجار پرتو گاما مرتبط است شناسایی نمودند و ستاره شناسها را به بررسی نتیجه های این انفجار ترغیب نمودند. مدت کوتاهی بعد از آن این انفجار به صورت بخشی از یک تحلیل توسط ماهواره INTEGRAL آژانس فضایی اروپا شناسایی شد. 

شراره kilonova که با موج گرانشی GW179817 (درون مربع) مرتبط می باشد توسط تلسکوپ فضایی هابل و رصدخانه پرتوی ایکس چاندرا رصد شد. تلسکوپ هابل نور مریی و فروسرخ را از غبار داغ در حال انبساط آشکارسازی نمود. ستاره های نوترونی در حال ترکیب موجهای گرانشی تولید نمودند و جتهایی را تولید نمودند که انفجار پرتوی گاما را به وجود آورد. 


تعداد امتیازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (573)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 3064
  • ماموریتهای ناسا نخستین علامت نوری از یک پدیده موج گرانشی را دریافت نمودند

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3