Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

10

خورشیدگرفتگی حلقوی(8ام اسفندماه1395)

خورشید گرفتگی زمانی روی می دهد که ماه در بین زمین و خورشید قرار گیرد، در این صورت سایه ماه بر روی مناطق خاصی بر روی زمین قرار خواهد گرفت. مسیر فرضی عبور خورشید در بین ستاره ها در آسمان را دایره البروج  یا منطقه عبور خورشید گویند که دارای 12 برج است. مدار ماه با دایره البروج 5 درجه و 9 دقیقه قوسی اختلاف دارد. در این صورت است که هر ماهه شاهد خورشید گرفتگی در آسمان نیستیم. این نوع از خورشیدگرفتگی، هنگامی رخ می‌دهد که اندازه ظاهری ماه کوچکتر از سطح زمین از اندازه ظاهری خورشید دیده شود. در این وضعیت، در مکان‌هایی از کره زمین که به خط واصل مرکز خورشید و مرکز کره ماه خیلی نزدیک هستند،  در این حالت ماه در بیشترین فاصله نسبت به زمین قرار دارد و در این هنگام قرص ماه نمی تواند دایره خورشید را بپوشاند و به صورت یک دایره سیاه رنگ مانع رسیدن نور خورشید به زمین می شود و تنها حلقه پرنوری از خورشید دیده می‌شود و درون حلقه (که روی تاریک ماه است) کاملاً تاریک دیده می‌شود.
مناطق قابل مشاهده:
 این رویداد از اقیانوس منجمدشمالی آغاز و در اقیانوس هند به پایان می رسد، و تنها مناطق آمریکای جنوبی ، قسمتهایی ازجنوب و غرب آفریقا قابل مشاهده می باشد. در کشور ما در ساعت 15:40   یکشنبه 8ام اسفند ماه 95آغاز خورشیدگرفتگی جزیی و در ساعت 16:45 گرفت کامل حلقوی شروع و در ساعت18:28 به حداکثر گرفت می رسد، سرانجام در ساعت 20:01 ، این ‌گرفت به پایان می‌رسد. 
این گرفت حلقوی در ایران قابل مشاهده نمی باشد.


تعداد امتیازات: (3) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (840)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 2935

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3