Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

19

غول با چهار دنباله: کهکشان راه شیری، کهکشان همسایه کوتوله اش را می بلعد

غول با چهار دنباله: کهکشان راه شیری، کهکشان همسایه کوتوله اش را می بلعد

علوم روزانه کهکشان راه شیری ، کهکشان کوتوله همسایه اش را می بلعد و شواهد آ ن در آسمان پراکنده شده است.

یک تیم فضانوردی اخیرا کشف کرد دو جماعت از ستارگان در نیمکره جنوبی کهکشانی کوتوله های صورت فلکی قوس را در هم می درد، این اطلاعات از تجربه آخرین اطلاعات داده شده از (بررسی دیجیتالی آسمان=SDSS-III)و آنچه مسیرهای جدید با مسیرهای گذشته نیمکره شمالی کهکشان در ارتباط بوده مشخص شده اند.

ما از گذشته های دور تر می دانیم که کوتوله های کهکشانی وارد کهکشان های بزرگتر می شوند.مسیرها و دنباله ها امتداد می یابند و ستارگان از کوتوله ها به وسیله جذرو مد بیرون می آیند

 کوتوله های کهکشان صورت فلکی قوس یکی از درخشان ترین ماهواره های کهکشان راه شیری است و اکنون آنچه در طرف دیگر کهکشان باقی مانده است را منقطع می کند و با نیروهای جذرو مدی عظیم به اجزای دیگر تجزیه می کند و خیلی کوچکتر از آن است که نیمی از ستارگان و گاز آنها در بیلیون سال گذشته از دست رفته باشد.

قبل از SDSS-III صورت فلکی قوس تنها دو دنباله شناخته شده داشت ، یکی از آنها در روبرو و دیگری در پشت بقایای آن بود.

تصاویر گذشتهSDSS-IIIدنباله های صورت فلکی های قوس را در آسمان نیمکره شمالی کهکشان در سال 2006کشف کرده است و یکی از دنباله ها یه دو قسمت شکافته شده است.

سرجی کوپوسوو همکارانش نقشه چگالی 13 میلیون ستاره در آخرین نمایش ازSDSS-IIIرا تجزیه کردند،که شامل پوششهای اصلی و مهم از آسمان نیمکره جنوبی کهکشان است.

اطلاعات جدید نشان می دهد که مسیر صورت فلکی قوس به سمت جنوب به دو قسمت تقسیم شده است.یکی بزرگتر و درخشانتر و دیگری باریکتر،تیره تر و ضعیف تر.مسیر روشن نسبت به تیره غنیتر از آهن و دیگر فلزات است.بدلیل اینکه هر نسلی از ستارگان،فلزات بیشتری برای نسل بعدی می سازد و پخش می کند،فضانوردان کمبریج به این نتیجه رسیدند که مسیرهای جوانتر وجدید تر،روشنتر و مسیر های قدیمی ،ضعیف تر و تاریکتر هستند.

صورت فلکی قوس شبیه یک غول با چهار دنباله است.

هیچ کس مکانیزم چند شاخه شده، جزر و مد دنباله ها را نمی داند-اما دانشمندان بر این باورند که احتمالاً کوتوله های کهکشان صورت فلکی قوس ابتدا از سیستم کهکشانی بودند، مانند ابرهای کوچک و بزرگ ما ژلانی است.هر یک از آنها پیشقدم برای تولید دنباله ای است که وارد کهکشان راه شیری می شود،در نتیجه در کل چهار تا می شوند.

نظریه نهایی پیشنهاد می کند،زمانیکه بارشهای شهابی به مسیرهای متفاوتی در بین تکامل در منظومه شمسی منتشرمی شوند.باقیمانده از صورت فلکی قوس ممکن است به مسیرهای متفاوتی در زمانهای متفاوت پخش شوند.

هر آنچه توضیح داده شده، SDSS-IIIیک اطلاعات با ارزش از خورده شدن اجرام دیگر توسط کهکشان صورت فلکی قوس تهیه کرده است.قطع کهکشانهای کوچکتر دفعات زیادی در تاریخ کهکشان راه شیری و دیگر کهکشانهای جهان اتفاق افتاده است.

جنبیدن چهار دنباله از صورت فلکی قوس، نور جدیدی را در هر دو ساختار و شکل گیری از کهکشان راه شیری جاری خواهد کرد.

[پیوست خبر...]

تعداد امتیازات: (2) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (2249)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 117
  • غول با چهار دنباله: کهکشان راه شیری، کهکشان همسایه کوتوله اش را می بلعد

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3