اخبار

گزارش جشن تولد باشگاه نجوم

جشن پنجمین سالگرد تأسیس باشگاه نجوم مرکز علوم و ستاره شناسی تهران در قالب پنجاه و دومین نشست ماهانه این باشگاه، چهارشنبه، 28 بهمن ماه 93 از ساعت 16 الی 20 در تالار کهکشان مرکز برگزار شد.
در ابتدای برنامه خوش آمدگویی از میهمانان توسط مدیر مرکز علوم و ستاره شناسی تهران"جناب آقای مهندس" چیذری صورت پذیرفت.
سپس جناب آقای سید امیرحسین موسوی از اعضای فعال باشگاه نجوم به شرح اخبار دنیای علم نجوم و فضا در یک سال گذشته، موقعیت های اجرام سماوی و رویدادهای نجومی پیش رو پرداختند و در پایان عکس هایی از سایت APOD را برای حضار تفسیر کردند. همچنین ارائه گزارشی از فعالیت های باشگاه بخش دیگری از سخنرانی های ایشان بود.
پس از آن کلیپی از صحبت های اعضا پخش شد که در آن هریک به بیان انتقاد یا پیشنهاد خود از باشگاه و تبریک تولد پرداختند. مسابقه نجومی بخش دیگری از برنامه بود که تعدادی از حضار، داوطلبانه به روی سن آمدند تا در بخش پرسش و پاسخ مسابقه شرکت نمایند. در این قسمت چهار نفر به مرحله بعد راه یافتند و تعدادی از شرکت کنندگان حذف شده و کتابی از تالیفات استاد دالکی به رسم یاد بود به آنها اهدا شد.
میهمان ویژه این جشن، پدر نجوم آماتوری ایران "جناب آقای مهندس احمد دالکی" نیز در برنامه حضور داشتند و پس از قسمت اول مسابقه، سخنرانی خود را در مورد سختی های فعالیت های آماتوری نجوم در گذشته و نحوه ساخت و بنیانگذاری مرکز علوم و ستاره شناسی تهران به سمع و نظر حضار رساندند.
سپس معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک"جناب آقای مهندس سعید کارگران"درباره جایگاه مرکز علوم در این برنامه ها مطالبی را ارائه دادند و از زحمات 5 سال گذشته باشگاه نجوم قدردانی نموده و قول ثبت باشگاه نجوم را در NGO های شهرداری تهران را به اعضا دادند.
سپس از تعدادی از سخنرانان نشست های ماهانه باشگاه، با حضور آقایان مهندس کارگران، مهندس چیذری، مهندس دالکی و مهندس عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، تقدیر به عمل آمد.
قسمت دوم مسابقه نجومی در حالی برگزار شد که دو نفر از جمع چهار نفر با ارائه پاسخ مناسب به مرحله سوم راه یافتند. در این مرحله باید هر دو، پدیده ای نجومی را برای حضار به صورت پانتومیم اجرا می کردند که به افرادی که پاسخ صحیح می دادند کتابی به رسم یاد بود اهدا می شد. در نهایت بهترین اجرا جایزه اصلی مسابقه را که یک دوربین دو چشمی بود از آنِ خود کرد و نفر دوم نیز به عنوان جایزه یک کیف نجومی دریافت کرد.
پس از اجرای مسابقه جناب آقای سید علی وکیلی"مسئول باشگاه نجوم"مطالبی  را پیرامون فعالیت های باشگاه به سمع و نظر حضار رساندند که در این حین نیز تعدادی از اعضای باشگاه به روی سن آمده وبه بیان  نظرات خود پرداختند. در پایان با رونمایی از کیک تولد باشگاه و برشِ آن توسط کوچکترین عضو باشگاه، برنامه داخل تالار کهکشان به پایان رسید.
سپس بازدید از گنبد بادی آسمان نما و رصد صورت پذیرفت.
در گنبد بادی آسمان نما مخاطبان به صورت چهار گروه تقسیم شده و به داخل آن رفته و کارشناسان به بررسی رویداد های نجومی در زمان های گذشته، حال و آینده، سفر به درون سیارات منظومه شمسی و دیگر کهکشان ها و همچنین جهت یابی و قبله یابی به وسیله ستارگان و صور فلکی پرداختند.
این برنامه ساعت20:30 با حضور بیش از 120 نفر از علاقه مندان به علم ستاره شناسی پایان پذیرفت.


  • گزارش جشن تولد باشگاه نجوم
  • گزارش جشن تولد باشگاه نجوم
  • گزارش جشن تولد باشگاه نجوم
  • گزارش جشن تولد باشگاه نجوم
  • گزارش جشن تولد باشگاه نجوم
  • گزارش جشن تولد باشگاه نجوم
  • گزارش جشن تولد باشگاه نجوم

برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.