اخبار

اولین نشست باشگاه فیزیک مرکز علوم و ستاره شناسی


11بهمن92، اولین نشست علمی باشگاه فیزیک مرکز علوم و ستاره شناسی تهران برگزار شد.
دومین جمعه ی بهمن ماه 1392، اولین نشست علمی باشگاه فیزیک مرکز علوم و ستاره شناسی تهران با حضور دانش پژوهان و اساتید بزرگ برگزار شد. 
اولین نشست باشگاه فیزیک در تالار کهکشان مرکز علوم و ستاره شناسی تهران از ساعت 15:30برگزار شد و خيلي زود علاقه‌مندان به علم فیزیک را از مناطق مختلف شهر و محله‌هاي شميران به مرکز علوم كشاند، تا جایی که علاقه مندان زیادی از دقایقی قبل از شروع برنامه در تالار مرکز حضور پیدا کردند و ظرفیت تمام صندلی های تالار کامل شد. 
از جمله چهره های نام آشنا می توان به حضور استاد "محمدرضا صیاد"(محقق برجسته رویت هلال) اشاره کرد. 
برنامه ابتدا با سخنرانی مهندس مهدی ثامنی مدیر مرکز علوم و ستاره شناسی تهران آغاز شد. مدیر مرکز علوم با پخش اسلایدهایی مبنی بر حضور علم فیزیک در زندگی ما و کاربرد آن برای زندگی بهتر در کنار بیان کارهای علمی و آزمایشگاهی با ارزش خود با طعمی کاملا فیزیکی خوشامدگوئی خود را بیان کرد. 
در بخش اخبار فیزیکی که  گستره ای از دنیای درون اتم و ذرات بنیادی تا دنیای کهکشان و کیهان شناسی را در بر دارد "امیر عبادتی" دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان و عضو کمیته علمی تخصصی باشگاه اخبار منتخب فیزیکی را بیان کرد. 
سخنرانی ویژه این برنامه توسط "پروفسور یوسف ثبوتی" (فیزیکدان سرشناس ایرانی ) ارائه شد؛ پس از سخنرانی پر بار دکتر ثبوتی در زمینه ی ماده تاریک و جهان هستی  و نیز مروری بر سابقه ی پژوهش علمی در دانشگاه های کشور تقدیر و تشکری  از ایشان صورت گرفت که در کنار تقدیر نامه و اهدای هدیه، تصویری از چهره ی استاد که توسط مسئول باشگاه طراحی شده بود، به رسم یادبود تقدیم وی گردید؛  هم چنین کیکی که  با طرح فیزیکی به مناسبت افتتاحیه باشگاه در نظر گرفته شده بود توسط استاد برش داده شد و در انتهای برنامه بین حضار تقسیم شد. حضور پروفسور ثبوتی در این برنامه مایه ی افتخار مرکز علوم و ستاره شناسی تهران شد . 
در این زمان قسمت اول برنامه به پایان رسید و حاضرین برای پذیرایی و دریافت بسته های ویژه علمی دعوت شدند.
قسمت دوم برنامه با پخش فیلم کوتاهی در زمینه ماده تاریک "ماده ای که از نظر الکتریکی خنثی و غیرقابل مشاهده است ولی حضورش برای پاسخگویی به گرانش موجود واجب می باشد" آغاز شد. پس از آن "پریسا تجاسم"(مسئول باشگاه فیزیک مرکز علوم)به پاسخگویی به سوالات افراد پیرامون باشگاه و انجام شفاف سازی های لازم و بیان اهداف و ارکان باشگاه فیزیک و تقدیر از کادر اجرائی باشگاه  پرداخت و به پرسش های همه دوستان پاسخ داد. مسابقه علمی با دو سطح ویژه دانش آموزان و دانشجویان توسط"حسن باقری" کارشناس ارشد فیزیک دریا و عضو کمیته علمی تخصصی اجراشد. 
در انتهای برنامه حاضرین برای پذیرایی به محوطه مرکز و سپس برای بازدید به سالن های فیزیک ، لیزر، سینما سه بعدی و رصدخانه راهنمایی شدند.

نخستین باشگاه فیزیک مرکز علوم و ستاره شناسی با حضور 170 نفر از اساتید، دانش پژوهان و شهروندان علاقه مند به علم فیزیک در ساعت 19:30 به پایان رسید.

برای دیدن تصاویر این مراسم لطفآ اینجا کلیک کنیدبرچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رومینا قاسمی زاده

سلام
من تا حالا تو چندتا از باشگاه های نجوم شرکت کردم و خیلی هم خوب بودند ولی با اینکه به فیزیک هم مثله نجوم علاقه مندم این یکی از دستم دررفت و کلی هم افسوس خوردم.حالا چندتا سوال:یکی اینکه این برنامه هر ماهه؟
برای عموم مثلا مثله من ازاده؟
میشه از قبلش اطلاع رسانی کنید؟
ممنون

دوشنبه, 21 بهمن,1392