اخبار

اولین سیاره "زمین کوچک" به دور ستاره ای خورشید مانند کشف شد

یک سیاره خارجی صخره ای کوچک تر از زمین, که در جوار یک جهان به اندازه زمین با اتمسفری ضخیم متشکل از بخار آب و در حال گردش به دور یک ستاره خورشید مانند که میزبان 3 سیاره بزرگ دیگر است کشف شده است.
این سیارات توسط فضاپیمائ کپلر ناسا که نظاره گر نور هزاران ستاره است زمانیکه یک سیاره از جلوی آنها رد شده و نور آنها را بلوکه کرده مشاهده گردید.. کپلر20f, یک سیاره جدید که در فاصله تقریبی 1000 سال نوری از کپلر20  (ستاره این منظومه) می باشد، دارای شعاعی تقریبا هم اندازه زمین (1.03 برابر زمین) و کپلرe20، شعاعی معادل 0.87 شعاع زمین را داراست که از سیاره زهره نیز کوچکتر می باشد. کپلرe20  کوچکترین سیاره خارجی است که در حول یک ستاره خورشید مانند شناسایی شده است.
عکس: اولین سیاره" زمین کوچک" و یک سیاره هم اندازه زمین با اتمسفری ضخیم از بخار آب, دو تا از پنج سیاره ای هستند که در حال گردش به دور کپلر20 کشف شده اند.
 فرانسوا فرسین, از مرکز ستاره شناسی اسمیتسون هاروارد  و ناشر اصلی یک مقاله "طبیعت" گفت: ما توانستیم یک کاهش تناوبی کمتر از 01/0 درصدی (هر 6 روز یک بار) را در نور ستاره ای که برای کپلر20e اتفاق می افتد و یک کاهش تناوبی دیگر را که هر 20 روز یک بار رخ می دهد را برای دو سال مشاهده کنیم. ما بایستی از این سیگنال ها اندازه سیارات و فاصله مداریشان را مشخص کنیم. جرم این سیارات آنقدر کم است که نمی توان آن را با کشش جاذبه ای که این سیارات از ستاره مادرشان دریافت می کنند اندازه گیری کرد. ولی کاملا منطقیست که ما هر دو سیاره را صخره ای بدانیم.
فرسین و همکارانش گزارش دادند که این سیارات نه تنها مانند زمین اند بلکه دارای هسته ای از جنس آهن و جبه ای از جنس سیلیکات هستند. بعلاوه کپلر20f ممکن است اتمسفری با بخار آب غلیظ تری به وجود آورده باشد. ولی با سرعت مداری 7.6 میلیون کیلومتری کپلر20e و سرعت 16.6 میلیون کیلومتری کپلر20f این سیارات نسبت به فاصله مداری زمین با خورشید 10 و 20 بار نزدیکتر به کپلر20 هستند که باعث به وجود آمدن دمای 60000 درجه سلسیوس در سطح این سیارات می شود.
 بر خلاف محیط بسیار گرم کپلر20f, ناشران بر این عقیده اند که این سیاره می تواند دارای یک اتمسفر متشکل از بخار آب باشد. البته اگر در بیرون از محدوده" برف " شکل گرفته باشد- مکانی در منظومه های خورشیدی است که در آن یخ جامد می تواند حالتی با ثبات داشته باشد- و سپس به درون این محدوده مهاجرت کرده است. منابع آبی این سیاره می تواند برای میلیاردها سال در همین موقعیت فعلی باقی مانده و اتمسفر حاصل، سیاره را از تابش های شدید خورشیدی محافظت می کند. هرچند که هر گونه اتمسفری که سیاره کپلر20e داشته، تا کنون از میان رفته است.
 شناسایی چنین سیاراتی آسان نیست  و فرسین و همکارانش مجبور بودند تا دیگر احتمالات را برای سیگنال های مشاهده شده ای مثل گرفت ستاره غیر قابل مشاهده ای در برابر ستاره ای که کپلر مشغول به رصد آن بود و یا کوتوله ای که در حال گردش به دور خورشید است رد کنند.
فرسین گفت :ما یک شبیه سازی گسترده از سازه های فیزیک نجومی داشته ایم که توانایی نمایش سیگنال های انتقالی را داشت و توانسته موارد عمده ای را که به عنوان دلایل اصلی این سیگنال های قابل دریافت را رد کنند. چرا که این سیگنال ها یا با داده های کپلر و یا با مشاهدات مقید بدست آمده از رصدهای تلسکوپی مغایرت داشته است. وجود این دو سیاره تائید شده است. این سیگنال ها به هیچ چیز دیگری جز سیارات هم اندازه زمین نمی تواند مربوط باشند.
سیارات دیگر در منظومه خورشیدی کپلر20b-,c,d از زمین بزرگترند, با شعاع های 1.91 و 3.07 و 2.75 برابر زمین و مدارگردششان به ترتیب 3.7 و 10.9 و 77.6 برابر زمین است.
کشف سیاره ای کوچکتر از زمین،درست به اندازه یافتن سیاره ای هم اندازه زمین، قدم مهمی در تحقیقات در مورد ارزش بالای جهان های زمین مانند که به دور یک ستاره می گردند آنهم در محدوده قابل سکونت (محدوده ای که آب مایع با ثبات است)می باشد.   

منبع:

-         www.astronomy-edjucation.com

 


برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.