Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

معرفی مشاهیر

06

دكتر محمد حیدری ملایری

دكتر محمد حیدری ملایری

دكتر محمد حیدری ملایری یكی از دانشمندانِ سرشناس جهانی در اخترشناسی و اختر فیزیك به شمار می رود . كشف هایش در زمینه ی ستارگانِ پُرجرم( massive  ) ، یعنی ستارگانی كه جرمشان دست كم 10 برابر از جرم خورشید بیشتر است ، شناخته ی متخصصانِ این رشته است .

 

زندگینامه

 دكتر محمد حیدری ملایری در سال 1326 در ملایر زاده شد و در خانواده ای فرهنگ دوست پرورش یافت .  دكتر محمد حیدری ملایری از كودكی چنان  به داستان های شاهنامه علاقه پیدا كرده بود كه پیش از رفتن به دبستان شعر های فردوسی را از بر می خواند . كلاس های اول و دوم دبستان را در ملایر گذراند و سپس با خانواده اش به تهران نقل مكان كرد .

وی در سال 1348  لیسانس فیزیك از دانشكده ی علوم دانشگاه تهران را اخذ نمود. سپس بعد گذران خدمت سربازی  سه سال  در موسسه ی انتشارات فرانكلین به ویراستاری كتاب های مربوط به دانش فیزیك پرداخت و در طی این مدت خود بیش از 10 كتاب فیزیك و اختر شناسی را از انگلیسی به فارسی ترجمه كرد .

اخذ دکتری دولتی فرانسه

در سال 1353 با بورس دولت فرانسه به پاریس رفت و  در سال 1362 دكترای دولتی را ، كه بالاترین مدرك تحصیلی فرانسه به شمار می آید ، از دانشگاه پاریس اخذ نماید  .در سال 1362 ، در جریان پژوهش برای تز دكترای خود ، به كشف جسم های ناشناخته ای در دو كهكشان همسایه ی ما ( كه ابرهای ماژلان  Magellanic Clouds خوانده می شود ) نایل آمد . قبلا تصور می شد كه این جسم ها ستاره اند .  پژوهش های این دانشمند بزرگ تا كنون در بیش از 100 مقاله ی علمی منتشر شد است.

نتایج تحقیقات علمی و پژوهش دکتر حیدری ملایری

 مطالعات و پژوهش های دكتر حیدری ملایری بارها توسط اطلاعیه های علمی از جانب سازمان فضایی آمریكا (  NASA ) ، سازمان فضایی اروپا ( ESA ) ، مركز پژوهش های علمی فرانسه ( CNRS ) ، و رصد خانه ی پاریس به آگاهی همگان رسانده شده  و در رسانه های گوناگون بازتاب جهانی یافته اند .

« جرم پیشینه یا ماكسیموم ستارگان »  یكی از نتایج مطالعات علمی  و جالب دکتر حیدری ملایری به شمار می رود . قبلا تصور می شد كه ستارگان می توانند جرمی تا حدود 500 برابر جرم خورشید داشته باشند اما دکتر حیدری ملایری ثابت كرد كه چنین ستاره هایی وجود ندارد و نشان داده است كه ستاره های پُرجرم تر از 120 برابر جرم خورشید در واقع یك ستاره نیستند ، بلكه از گروهی ستاره ی كم جرم تر تشكیل شده اند كه چون بسیار تنگاتنگ هم قرار گرفته اند و آنها را یك ستاره می پنداشته اند . این دستاورد پیامد های مهمی برای شناخت چگونگی به وجود آمدن ستارگان پُرجرم داشته است .

دکتر حیدری همچنین به زبان شناسی و تاریخ نیز دلبستگی دارد .با زبان های پهلوی ، فارسی باستان ، اوستایی ، سنسكریت ، یونانی ، و لاتین آشنایی دارد ، و در باره ی20 گویش زبان فارسی مطالعه كرده است .

و سال هاست كه در باره ی سیستم اصطلاح شناسی علمی در زبان فارسی به پژوهش می پردازد . نتیجه این كوشش ها ، فراهم آوردن « فرهنگ ریشه شناختی اختر شناسی و اختر فیزیك » به زبان های انگلیسی – فرانسه – فارسی است ، كه ایشان به عنوان كاری فرعی در دست دارد .

 مسئولیت ها و سمت های دکتر حیدری ملایری

مشاور علمی سازمان های گوناگون پژوهشی اختر شناسی اروپایی و آمریكایی

محقق گروه اختر شناسان رصد خانه ی بزرگ اروپا (  ESO ) ،در كشور شیلی  از  1367 تا 1370 

معاونت دپارتمان اختر شناسی رصد خانه اروپایی

رهبری تز دكترای اختر فیزیك  پژوهشگران اروپایی  

یکی از نتایج تحقیقات و کشفیات دکتر حیدری ملایری در علم اختر فیزیک

Nebula NGC 2080, nicknamed the ‘Ghost Head Nebula’

Credit: ESA, NASA, & Mohammad Heydari-Malayeri (Observatoire de Paris, France

 منبع:

http://www.skyblue.ir

[پیوست خبر...]

تعداد امتیازات: (16) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (5755)
کد خبر: 1896
  • دكتر محمد حیدری ملایری
  • دكتر محمد حیدری ملایری

RSS comment feed نظرات ارسال شده

1
# فراهانی (پنج شنبه 17 بهمن 1392 07:24 ب.ظ)
نسل این نوع آدم های بزرگ دیگ منقرض شده؟!!!!!!!!!!11
2
# http://www.serelit.fr (پنج شنبه 18 اردیبهشت 1393 04:41 ق.ظ)
Hello,that is a good post.Thanks for sharing!
3
# http://www.irrigationcolonique.com (پنج شنبه 18 اردیبهشت 1393 05:28 ب.ظ)
Hello,that is a good post.Thanks for sharing!

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3