Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

دانستنی های علم

06

کمربندهای تابشی وَن آلن

کمربندهای تابشی وَن آلن

در بیرون از جوّ زمین، ذرّه های باردار بسیاری با سرعت های فوق العاده زیادی در حرکت اند. این ذرّه های سریع را که معمولاً از جنس پروتون، هسته اتم هلیوم )ذرّه آلفا( و الکترون هستند پرتوهای کیهانی می نامند. این پرتوها علاوه برفضانوردان، برای سامانه های الکترونیکی واقع در فضا نیز خطرناک اند. خوشبختانه بیشتر این پرتوهای باردار توسط میدان مغناطیسی زمین منحرف می شوند و مانع از آسیب رسانی به موجودات و سامانه های روی زمین می شود. ذرّات بارداری که در میدان مغناطیسی زمین به دام می افتند، کمربندهای تابشی ون آلن را تشکیل می دهند، این کمربندها که دو حلقه کلوچه مانند میان تهی را درکشف I اطراف زمین تشکیل می دهند، ون آلن در سال 1958 میلادی از داده های گردآوری شده توسط ماهواره اکسپلورکرد و به افتخار او نام گذاری شده اند. فضانوردان در فاصله های ایمن بسیار پایین تر از این کمربندهای تابشی دور زمین می گردند.توفان های خورشیدی، ذرّه های باردار را به صورت فواره های عظیمی پرتاب می کنند که بسیاری از آنها از نزدیکی زمین می گذرند و در میدان مغناطیسی آن به دام می افتند. شفق قطبی )نورهای شمالی( پدیده زیبایی است که براثر برخورد ذرّه های باردار موجود در کمربند ون آلن با مولکول های جوّ زمین به وجود می آید. در نیمکره جنوبی این پدیده شفق جنوبی نامیده می شود.

تعداد امتیازات: (8) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (3765)
گروه خبر: فیزیک
کد خبر: 2533
  • کمربندهای تابشی وَن آلن

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.com

Asset 1 Asset 2 Asset 3