Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

دانستنی های علم

26

انقلاب زمستانی(شب یلدا) winter solstice


خورشید در طول دایره البروج به جنوبی ترین نقطه در استوای سماوی می رسد، زمانی که خورشید به این نقطه می رسد برای ساکنان نیمکره شمالی دارای کمترین زاویه با افق بوده بنابراین طول روزها در کوتاهترین و شب ها در بلندترین حالت خود قرار دارد، (برای نیمکره جنوبی عکس این است) خورشید در این زمان در پایین ترین ارتفاع در آسمان قرار دارد زیرا در این زمان جهت قطب شمال سیاره ما نسبت به سطح مداریش دارای انحراف است و این محور در جهت خورشید قرار ندارد بلکه محور چرخش زمین دقیقاً در سمت مخالف خورشید است. بنابراین طول روزها در کوتاهترین و شب ها در بلندترین حالت خود قرار می گیرند. در زمان انقلاب زمستانی طول شب به بیشتر رسیده و بعد از آن لحظه به بعد به مرور طول شب کم شده وطول روز بلند می شود. خورشید در لحظه شروع فصل از نظر طالع بینی وارد صورت فلکی جدی یا بزماهی می شود و این بدین معنا است که طول جغرافیایی 270 درجه است ولی از نظر ستاره شناسی تازه وارد صورت فلکی قوس می شود.
انقلاب زمستاني تا سال 1697 ميلادي روز 20 يا 21 دسامبر بود از 1702 آن در روز 21 يا 22 دسامبر بود. اين تاريخ در سال 2080 به 20 دسامبر بر مي گردد.

تعداد امتیازات: (3) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (3524)
گروه خبر: نجوم
کد خبر: 2453

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.com

Asset 1 Asset 2 Asset 3