Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

دانستنی های علم

19

چرخش عجیب ناهید از شرق به غرب

چرخش عجیب ناهید از شرق به غرب

        ناهید یا زهره به ترتیب فاصله از خورشید،دومین سیاره سامانه خورشیدیاست که میان زمین و تیر(عطارد)قرار گرفته‌است. این سیاره نزدیک‌ترین سیاره به زمین می‌باشد و بعد از ماه، درخشان‌ترین جرم آسمانی طبیعی است که بههنگام شب از زمین رویت می‌شود. ناهید داغ‌ترین سیاره در منظومه خورشیدی است. جو ضخیم و غلیظ آن موجبمی‌شود که دیدن سطح آن از طریق رصد، دشوار باشد.

       جالب است بدانید منظومه خورشیدی ما هنوزناشناخته های شگفت انگیز بسیاری را در خود جای داده است که یکی از این ناشناخته هاسياره زهره یا ونوس است. 

      در اوایل سال ۱۹۶۰ دانشمندان راداری را به‌سوی ناهید فرستادند که سیگنال‌های آن از ابرهایاین سیاره عبور کرده و پس از برخورد با سطح جامد سیاره، منعکس گردید. برای نخستینبار دانشمندان اطلاع جالبی را درباره سطح ناهید به‌دست آوردند، که نشان می‌دادناهید دارای حرکت چرخشی در جهت معکوس است. چرخش آن از شرق به غرب است و آفتاب ازمغرب طلوع و در مشرق غروب می‌کند.

     ایرانیاندر زمان هخامنشیان، آناهیتا ایزد باروری و آبهارا با این سیاره مرتبط می‌دانستند که در پارسی میانه، به اَناهید و درفارسی امروزی به ناهید تغییر یافته‌است. نام لاتین این سیاره ونوس، برگرفته از نام خدای رومی عشق و زیبایی است. 

تعداد امتیازات: (13) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (4054)
گروه خبر: نجوم
کد خبر: 1942
  • چرخش عجیب ناهید از شرق به غرب

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.com

Asset 1 Asset 2 Asset 3